Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domy na Misionárskej
Foto: © Lucia Bihuncová
19. septembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skMesto Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Obytné domy na Misionárskej ulici v Nitre bude mesto predávať za nižšiu cenu

Obytné domy, ktoré sa nachádzajú na Misionárskej ulici v Nitre, sa mestu nedarí predať za cenu, ktorú predtým určilo. Mestské zastupiteľstvo preto na svojom poslednom zasadnutí schválilo nižšiu sumu.

Mesto Nitra už dlhšiu dobu predáva obytné domy na Misionárskej ulici, konkrétne č. 7, 9 a 11. Ide o kultúrnu pamiatku, ktorá je v dezolátnom stave a v minulosti slúžila ako domy opatrovateľskej služby.

Peniaze, ktoré mesto získa z odpredaja, chce použiť na rekonštrukciu zvyšných domov, ktoré patria do tohto krajinárskeho komplexu.

Obytné domy sa predávali prostredníctvom obchodnej verejnej súťaže. Mesto za ne najskôr požadovalo sumu 134 400 eur za každý dom. Keďže o kultúrnu pamiatku neprejavilo záujem mnoho záujemcov, mesto cenu znížilo. Ako informuje Nitra, do OVS nebol doručený žiadny súťažný návrh, pričom súťažné podmienky si prevzalo 9 subjektov.

Podľa uznesenia z posledného zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Nitre sa minimálna kúpna cena nehnuteľností znížila na 120-tisíc eur vrátane DPH za každý obytný dom. Odpredaj sa znovu uskutočňuje prostredníctvom obchodnej verejnej súťaže.

„Správu tejto národnej kultúrnej pamiatky vykonáva spoločnosť Službyt Nitra, s. r. o. Ide o domy osobitného určenia, donedávna využívané ako domy opatrovateľskej služby. Obytné domy sú samostatne stojace dvojpodlažné, čiastočne podpivničené objekty obdĺžnikového pôdorysu s pultovou strechou. Obytný dom pozostáva zo 4 bytových jednotiek, po 2 byty na prízemí a poschodí. Dvojica bytov na jednotlivých podlažiach je dispozične rovnaká, orientácia je opačná (zrkadlový obraz). Byty v prízemí sú na rozdiel od poschodia oddelené úzkou chodbou so zadným vchodom. Jednotlivé byty pozostávajú z 1 obytnej miestnosti, kuchyne, kúpeľne s WC a predsiene. Obytný dom je z troch štvrtín podpivničený, okrem juhozápadnej časti. Vsuteréne sa nachádzajú skladové priestory prislúchajúce k jednotlivým bytom. Časť z nich (východná strana) slúžila v minulosti ako práčovňa a sušiareň. Povalový priestor je prístupný dvojramenným betónovým schodiskom. Jeho menšia časť zo severnej strany je drevenými deliacimi stenami rozdelená na 4 skladové priestory,“ uvádza radnica.

Za obytnými domami sa nachádzajú aj skladové priestory, ktoré sú voľne stojacim prízemným objektom obdĺžnikového pôdorysu s valbovou strechou na drevenej nadstavbe. „Objekt je rozdelený na 4 miestnosti prislúchajúce k jednotlivým bytom v dome. Drevená nadstavba pod strechou slúžila v minulosti ako holubník. Vedľajšie stavby sú od domu oddelené malým uzavretým dvorom. Súčasný technický stav je havarijný. Strecha je preborená, do objektu zateká, omietky sú miestami opadané, okná rozbité. Tieto stavby boli realizované spolu s bytovými domami v roku 1925,“ informuje mesto.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X