Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlakova stanica franophoto.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: franophoto, © NitraDen.sk
8. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Obnova železničnej stanice sa opäť posúva, ŽSR súťaž na štúdiu nevyhlásili

Obnova železničnej stanice v Nitre sa opäť posúva na neskorší termín. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) mali v pláne vyhlásiť verejnú súťaž na štúdiu realizovateľnosti obnovy stanice počas tohto leta. Súťaž však nevypísali, dôvodom sú financie.

„Investičný plán z vlastných zdrojov ŽSR vzhľadom na stav infraštruktúry a zabezpečenie nevyhnutných potrieb obnovy a opráv pre roky 2017 – 2018 nedisponuje voľnými finančnými zdrojmi, ktoré sú potrebné pre vypracovanie štúdie,“ uviedla Ivana Popluhárová z odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR. Realizáciu tejto investície preto Železnice SR nepredpokladajú „skôr ako po roku 2020“.

ŽSR sa v auguste obrátili listom na Mestský úrad v Nitre s požiadavkou navrhnúť model spoločného financovania alebo hľadať možnosti iných zdrojov financovania. Podľa slov Popluhárovej to môžu byť napríklad fondy Európskej únie, kde prijímateľom pomoci môže byť mesto alebo samosprávny kraj.

Východiskom je tiež „zapojiť do aktivít všetky dotknuté inštitúcie a tým pokročiť vo veci riešenia problematiky obnovy a revitalizácie danej lokality. Za týmto účelom sú ŽSR otvorené ďalším pracovným stretnutiam,“ dodala Popluhárová.

Štúdia mala dať odpoveď na to, či sa bude rekonštruovať existujúca výpravná budova alebo stavať nová. Železničná stanica v Nitre je už roky v zlom stave. Výpravná budova pochádza z roku 1876, nepatrí však medzi pamiatkovo chránené objekty. V roku 1921 k nej pristavali menšiu budovu. Koľajisko má osem dopravných koľají, 13 manipulačných a jednu odstavnú. O obnove nitrianskej stanice sa hovorí už roky. V júni 2016 podpísali ŽSR s mestom Nitra memorandum o spolupráci pri obnove železničnej stanice, konkrétne výsledky však zatiaľ neprinieslo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X