Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 3.jpg
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk
10. septembra 2023 ZaujímavostiHistória a staré obrázky Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk Diskusia()

Objavujte s nami niekdajšie miesta Nitry, mnohé z nich už nikde nenájdete

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Priam kúzelná fotografia. Takto do roku 1945 vyzeralo nitrianske mestské divadlo. Postavené bolo v roku 1883 a jeho kapacita bola 377 divákov. Nachádzalo sa na mieste toho dnešného, avšak počas bombardovania mesta 26. marca 1945 bolo veľmi zničené a k jeho obnove sa nepristúpilo. V divadle sa pôvodne dokonca svietilo sviečkami. Napravo sa nachádza budova baletnej školy a naľavo časť budovy prvej telegrafnej pošty a Roľníckej poisťovne. Až o 30 rokov vydalo vtedajšie Ministerstvo kultúry urbanisticko-architektonickú súťaž na novostavbu divadla. Dovtedy pôsobilo v budove dnešného Starého divadla Karola Spišáka. Výstavba však začala až v roku 1982 a budova bola dokončená v roku 1992.

Baletna skola.jpg
www.facebook.com

Toto nitrianske trhovisko je zachytené na fotografii z roku 1905. Dobytčie trhy bývali v miestach dnešného Červeného kríža, taktiež pred Sedriou, ako tu na fotografii. Trhy bývali aj pred divadlom, či za Stalingradom, pred dnešným Mestským kúpeľom. K preloženiu došlo v roku 1922 a neskôr zasa bolo preložené v roku 1926.

Trhovisko damborskeho 1905 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Takto vyzerala nitrianska Synagóga kedysi. Je zachytené pôvodné zdobenie, lavice aj zariadenie. Synagóga v Nitre bola postavená v roku 1911 podľa návrhu Leopolda Baumhorna. Dnes sa dokonca nachádza medzi vzácnymi architektonickými pamiatkami v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky.

Interier starej povodnej zidovskej synagogy klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Táto fotografia zachytáva práve uličku vedúcu ku Synagóge. Vyobliekaní ľudia sa možno boli pozrieť na začatie výstavby nitrianskej Synagógy.

Ulica pri synagoge klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Štúrova ulica bola takto zachytená na leteckej fotografii okolo roku 1967. Medzi panelákmi sa ešte nachádzajú staré párovské domy a v pozadí vidno, že Chrenová je ešte len vo výstavbe. Napravo zas na fotografii vidíme Rolfesovu baňu.

Nitra rok 1967 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X