Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
R.dranga_a.zelina_awaken monsters.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria
20. novembra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

O zrka-bdení je nová výstava v Galérii mladých, prináša nové pohľady na rozprávky a fantáziu

Autori výstavy prostredníctvom svojich diel vyjadrujú to, čo by sme v prenesenom význame mohli nazvať „rozprávkou“, príbehom, fantáziou, snom či preludom, ktorý je odrazom našej skutočnosti.

Príbehy sa rozprávajú v každej krajine, či už ide o rozprávky alebo povesti. Obsah a forma je práve v každej kultúre a krajine rozdielna. Príbehy každého sprevádzajú od útleho detstva, keď sa ich počúvaním snažíme porozumieť svetu, až po starobu, keď ich múdrosť a posolstvo odovzdávame našim vnúčatám.

Obrazotvornosť nepozná hraníc, vytvára priestor, kde je možné všetko. Všadeprítomná dualita svetla a temna sa ako základný princíp objavuje v každom svete, v tom skutočnom i v tom vymyslenom, „neskutočnom“.

Rozprávky sú kultúrnym dedičstvom, ktoré nám od útleho veku po celý život pomáha lepšie porozumieť sebe, druhým, svojmu okoliu ale, i samotnému životu.

Rozprávky a príbehy

Rozprávky a príbehy od detstva rozširujú našu obrazotvornosť a fantáziu, vďaka čomu dokážeme skladať denné sny a vytvárať si predstavy o našom živote. Prostredníctvom prenesených významov nám dávajú ponaučenia.

Galeria mladych o zrkabdeni.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Ich posolstvo vyznieva jasne a je kľúčom k pochopeniu základného údelu existencie človeka, ktorým je usilovný boj s každodennými problémami, životnými krivdami, krízami a bolesťami.

Vyjadrenie autorov

Mladí vystavujúci autori umelecko-vizuálnym spôsobom vyjadrujú to, čo by sme v prenesenom význame mohli nazvať „rozprávkou“, príbehom, fantáziou, snom či preludom, ktoré sú vždy odrazom našej skutočnosti.

Návštevník výstavy O zrka-bdení sa s nimi vydá po ceste archetypov, rituálov, strachu, túžob a bojov, mýtov a reality, predstáv o svete a o sebe, o vesmíre a budúcnosti, strachu, príbehu človeka – hrdinu zachytenom vo výtvarnom umení.

Výstavu si môžete vychutnať v Galérii mladých od 25. novembra 2021 do 30. januára 2022. Vystavujú autori Ester Sabik, Veronika Verešová, Zoltán Baráth, Radovan Dranga, Alex Zelina. Kurátorka výstavy je Dominika Kuchynková.

R.dranga_a.zelina_awaken monsters.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X