Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Expozicia nitra galeria umenie.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria - koláž NitraDen.sk
24. septembra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

O psíčkovi a mačičke je tretia online expozícia Nitrianskej galérie, ide o výnimočné spojenie

Výnimočná výstava v online priestore spája minulosť s budúcnosťou, aj tradíciu so surrealizmom. „O psíčkovi a mačičke“ je pokusom zaktivizovať myslenie jej návštevníka.

Ďalšia z online expozícií Nitrianskej galérie je tu. A tentokrát ide o výnimočné spojenie surrealizmu, okúzlenia, hravosti či nekompatibility, s ktorými sa ako jedinci stretávame v prežívaní života.

Práve online priestor je plný nekonečných možností prezentácie, zhodnotenia a popularizácie zbierkových predmetov, ktoré sú uchovávané v depozitároch verejnej zbierky umenia Nitrianskej galérie.

Kurátorkami výstavy je Ľudmila Kasaj Poláčková, Dominika Kuchynková, participujúci umelci sú Karol Baron, Ladislav Guderna, Matúš Maťátko a programátorskú spoluprácu poskytli Mladý pes.

Obrazok1.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Tretia online expozícia je založená na Čapkovom myslení a a rôzne inotaje rozprávky priviedli umelcov k asociatívnemu parafrázovaniu tohto príbehu za pomoci vybraných diel od Karola Barona a Ladislava Gudernu, ktoré sa nachádzajú v zbierkach Nitrianskej galérie.

Psíček a mačička žijúci v surreálne autentickej krajine Matúša Maťátka a Mladého psa zažívajú rôzne kolízie a situácie s rôznymi fantastickými tvormi, ako napríklad s bytosťami/mutantmi Karola Barona a Ladislava Gudernu.

Všetko je tu naopak, a to úplne všetko; deň sa mení na noc, z mačičky sa stáva psíček a naopak. Rôznofarebné predmety sú cukríkmi a tie aktivizujú návštevníka, reagujú totiž na dotyk.

Obrazok3.jpg
Foto: Nitrianska galéria

O psíčkovi a mačičke“ je pokusom zaktivizovať myslenie jej návštevníka. Prebudiť myšlienky, senzitivitu, sebareflexiu či rôzne emócie. Nie je len vybudovanou ilúziou imaginárneho surrealistického príbehu z rozprávky.

Expozícia je preťatá prácou tvorcov, ktorí vedeli, že rozmanitosť krásy života je postavená väčšinou na nie jednoduchých riešeniach, lebo aj keď sme obmedzení, „maličkí“ ľudia, vstupujeme do sveta veľkého a naopak. A niekedy je tou najväčšou výzvou života, v zmysle prekračovania sveta, práve použiť vlastný rozum.

Táto online kolekcia vznikla pri príležitosti 100. výročia narodenia umelca Ladislava Gudernu a je postavená na asociáciách, tvorivých predstavách o slobodných tokoch myšlienkových prúdov ľudí (umelcov a návštevníkov).

Online expozíciu nájdete aj na tejto stránke tu.

Obrazok2.jpg
Foto: Nitrianska galéria

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X