Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: archívne, NitraDen.sk, SH
7. januára 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Nový rok bude aj v DAB nabitý novinkami: Pripravujú štyri nové premiéry a modernizáciu techniky

Diváci majú v Nitre záujem o kultúru a to aj napriek nepriaznivému pandemickému obdobiu. Divadelníci ich preto odmenia hneď viacerými novinkami.

Novej hry sa v tejto sezóne už diváci Divadla Andreja Bagara v Nitre (DAB) dočkali, ide o adaptáciou piatich poviedok B. S. Timravy, inscenáciu Rozsobáše. Napriek tomu nezaháľajú a v roku 2023 pripravujú ďalšie štyri nové inscenácie. Pripravujú sa hry Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí, Zlatá lýra, Pribina (Making of) a Domov.

Divadelníci sa veľmi tešia obrovskej podpore zo strany divákov. Ako zdôraznil riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy práve skutočnosť, že ľudia po dvojročnej pandemickej pauze na divadlo nezabudli a stále doň radi chodia, je pre nich najpozitívnejšou správou.

Zvýšený záujem o divadelné predstavenia zaznamenalo DAB už v druhej polovici uplynulého roka. Pozitívny trend je podľa J. Dóczyho badateľný aj v novom roku. „Naozaj sa ukazuje, že diváci na naše divadlo nezabudli a nestratili oň záujem. Čísla návštevnosti ukazujú, že na predstavenia chodia a radi u nás zmysluplne trávia svoj čas,“ uviedol J. Dóczy.

Dobré správy pre divákov

Dobrou správou pre divákov je, že aj napriek rastúcim cenám energií a ďalších nákladov, DAB v roku 2023 neplánuje zvyšovať vstupné. „Vďaka teplému počasiu ceny energií nestúpajú takým tempom ako vlani, kedy sme za prvé dva mesiace minuli svoj celoročný rozpočet určený na energie. Veríme, že tento rok už nebudeme musieť opäť zápasiť s nepredvídateľnými cenami, ktoré by stúpali o stovky percent,“ povedal J. Dóczy.

Diváci sa tiež v novom roku môžu tešiť na modernizáciu techniky, ktorú môže divadlo uskutočniť vďaka dotácii vo výške 200-tisíc eur. Určená je na nákup nového svetelného parku. Projekt chce DAB realizovať počas divadelných prázdnin.

Už niekoľko rokov sa snažíme uberať cestou „zeleného divadla“. V rámci tejto línie chceme znižovať energetickú náročnosť našej budovy, ktorá je naozaj veľmi vysoká. Verím, že vďaka novému osvetleniu sa nám podarí dosiahnuť významné úspory. Očakávame, že moderné inteligentné svetlá prinesú nie len úsporu na energiách, ale uľahčia a zjednodušia aj ich ovládanie a zmodernizujú svietenie na javisku,“ dodal J. Dóczy.

Nové premiéry v roku

A čo pripravované inscenácie? Tu je tiež na čo sa tešiť. Najbližšie je v pláne inscenácia Nevesta alebo Zdá sa, že aj hrmí…, ktorá hovorí o osudoch Židov za Slovenského štátu. Ide o autorskú hru v réžii Martiny Havierovej na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.

Ďalšia v rade je hudobná inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera približujúca atmosféru niekdajšieho kultového podujatia. Predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu. Premiéra je naplánovaná na 31. marca 2023 vo Veľkej sále DAB v Nitre.

V apríli sa môžete zas tešiť na hru Pribina (Making of) v réžii Rastislava Balleka. Tá ponúkne divadelnú koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka Nitrianskeho kniežatstva Pribinu. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 21. apríla 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.

Štvrtou premiérou v tomto roku bude adaptácia románu Máriusa Kopcsaya Domov. V nej si diváci užijú vtipný i trpký príbeh hlavného hrdinu, v ktorom sa odohráva spoločenská transformácia deväťdesiatych rokov. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 9. júna 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X