Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra mareena detsky svet.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mareena - koláž NitraDen.sk
4. decembra 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Nový Detský svet podporuje a rozvíja deti nielen z Ukrajiny, bezpečný priestor pre najmenších tvorí nitrianska Mareena

Občianske združenie Mareena v Nitre pripravilo sériu podujatí pod spoločným názvom Detský svet ako priestor na podporu inklúzie a spoločného času detí.

V nitrianskej Mareene vytvorili pre najmenších takzvaný Detský svet. Ide o priestor pre deti, kde sa venujú rôznym aktivitám s dôrazom na jemnú motoriku, pamäť a tvorbu z papiera. Stretnutia boli nielen príležitosťou pre rozvoj detí, ale aj priestorom pre inklúziu, keďže sa ho zúčastnili nielen slovenské, ale aj ukrajinské deti s ich rodičmi. Na stretnutiach si všetci spolu vyskúšali rôzne cvičenia, tanec, spievanie, a venujú sa aj jazykovej podpore detí z Ukrajiny.

Okrem inkluzívnych aktivít pre najmenších realizujú aj stretnutia s triednymi kolektívmi so žiakmi z Ukrajiny, ktoré sú zamerané na vytvorenie pozitívnej klímy v triede a podporu vzájomných vzťahov medzi žiakmi.

Sociálna pedagogička zo základnej školy v Nitre hodnotí stretnutia takto: „Stretnutia sa niesli v priateľskom duchu, lektorka vytvorila v triede atmosféru dôvery a bezpečia. Veľmi si vážim rešpektujúci prístup k našim žiakom. Vďaka jej prístupu a humoru, ktorý do spoločných stretnutí vložila, sa na tieto hodiny žiaci tešili. Pri tvorení programu bolo vidieť, že lektorka dbá na potreby žiakov, berie do úvahy dynamiku kolektívu a kultúrne špecifiká.“ 

Sociálna pedagogička tiež oceňuje zapájanie aj triednych učiteľov do programu. Podľa nej takéto hodiny pomáhajú k zlepšovaniu vzťahov v kolektíve a aj medzi žiakmi a učiteľmi. „Keďže žiaci mali možnosť vidieť svojich pedagógov v situáciách (aktivitách, hrách), v ktorých ich predtým nemali možnosť zažiť,“ vysvetlila.

Inkluzívne vzdelávacie aktivity sú možné vďaka podpore Hewlett Packard Enterprise, aj pomoci Centra pre filantropiu a Nadácie Tipsport.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X