Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: NitraDen.sk, SH
9. septembra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nové výstavy v Ponitrianskom múzeu: Venujú sa tvorbe Valentina Hrobu a Rokom bojov, obetí a nádejí

Jedna z výstav je pripravená pri príležitosti okrúhlych výročí významných momentov našej novodobej histórie a druhá zasa tvorbe maliara Valentina Horbu.

V Ponitrianskom múzeu uvidíte najnovšie výstavu pripravenú vďaka pomoci Nadácie Milana Rastislava Štefánika pod názvom Roky bojov, obetí a nádejí (1914 – 1920). Ide o putovnú výstavu k príležitosti okrúhlych výročí významných momentov našej novodobej histórie.

Výstava oboznamuje návštevníka s históriou vzniku prvého slobodného demokratického štátu, v ktorom sa slovenský národ stal prvýkrát v dejinách národom štátotvorným. Výstava je vhodným doplnením vyučovacieho predmetu dejepis na základných a stredných školách. Štruktúru výstavy charakterizujú názvy jednotlivých panelov:

  • Prvá svetová vojna (1914 – 1918),
  • Zahraničné akcie Slovákov a Čechov po vypuknutí prvej svetovej vojny,
  • Vedenie nášho zahraničného odboja a druhy našich légií, Československá légia v Rusku, Československá légia vo Francúzsku, Československá légia v Taliansku, Významní Slováci v čs. légiách,
  • Slováci v zahraničí aj doma v boji za samostatnosť,
  • Významné dokumenty o budúcom československom štáte, 28. október – vznik Československej republiky (ČSR),
  • Zápas o územnú suverenitu, o československé hranice a české pohraničie, vojna o Tešínsko a vojna na Slovensku,
  • Zabudnutá (?) légia v Rusku,
  • Osudy ČSR, prvého slobodného spoločného štátu Slovákov a Čechov a vznik Slovenskej republiky 1. 1. 1993,
  • Vedúca osobnosť moderných slovenských dejín generál PhDr. Milan Rastislav Štefánik,
  • Štefánikov podiel v boji Čechov a Slovákov za slobodu v rokoch prvej svetovej vojny.

Ďalšou výstavou je tvorba českého maliara Valentin Horbu, ktorá sa v Ponitrianskom múzeu objaví už po druhýkrát. V roku 2022 upriamil svoju pozornosť na mesto Nitra a jeho dominanty. Od 8. 9. 2023 budeme mať možnosť vidieť jeho milovaný juhočeský kraj, predovšetkým rodné Prácheňsko.

Autor sa v práci orientuje najmä na juhočeskú krajinu a objekty nachádzajúce sa v nej. V jeho prácach sa najčastejšie stretávame s vidieckou architektúrou: typickými chalupami, kostolíkmi, malebnými uličkami, mestskými zákutiami a inými predmetmi, ktoré sú príznačné pre zobrazované prostredie.

Okrem vidieckej krajiny môžeme nájsť na obrazoch Valentina Horbu milé drobnosti (plyšový medvedík, balón, slnečník, šarkan, kojenecká fľaša, húpací koník…) i krehkých anjelov. Netrápi ho perspektíva, díva sa na mesto zdanlivo naivnými detskými očami a do prostredia zobrazeného na obrazoch vnáša drobné predmety, často majúce symbolický význam, alebo bytosti z rozprávok a sveta fantázie. Jeho obrazom nechýba komickosť a humor.

Zdanlivá neopodstatnenosť drobných predmetov na obrazoch mení ich celkový význam. Hoci nie sú zaľudnené, nepôsobia smutno. Na maliarovej palete prevládajú pastelové farby, ktoré evokujú jas a dobrú náladu, diváka vracajú do sveta detstva, harmónie, potešenia a malých každodenných radostí.

Partnermi výstavy sú Nitriansky samosprávny kraj a Čakanka, n. o., mediálnym partnerom výstavy je Nitraden.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X