Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra divadlo andreja bagara.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.dab.sk - koláž NitraDen.sk
21. augusta 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skDAB Diskusia()

Nová sezóna v Divadle Andreja Bagara má tému Bližšie od nás, prerozpráva príbehy našich susedov

Divadelná sezóna začína spolu so školským rokom v septembri. Tohtoročná sezóna v Divadle Andreja Bagara v Nitre prerozpráva príbehy z okolitých krajín – našich susedov.

V septembri vždy spolu so školským rokom začína aj divadelná sezóna. V Divadle Andreja Bagara v Nitre nezaháľali ani cez leto a pripravovali novú sezónu plnú noviniek a opäť zaujímavých príbehov a tém.

Tohtoročná téma v DAB je Bližšie od nás a zameria sa na tituly, témy a osobnosti z okolitých krajín – našich susedov. S našimi susedmi máme výnimočné vzťahy a spájajú nás aj spoločná história a geopolitický vývoj, či kultúrne prepojenia. V mnohých ohľadoch sa však na druhej strane navzájom nepoznáme.

Úplné novinky u nás

Inscenácie tejto sezóny sa teda budú zameriavať na vzťahy medzi kultúrami a národmi, ale aj medziľudské vzťahy ovplyvnené globálnymi spoločensko-politickými udalosťami a krehkosti hraníc v rámci stredoeurópskeho priestoru. V DAB majú v úmysle práve v týchto časoch upriamiť pozornosť na potrebu kultivovania týchto vzťahov a prepojení.

Sezóna s témou Bližšie od nás predstaví divákom vyváženú kombináciu titulov – súčasnú autorskú polodokumentárnu hru, muzikálovú rozprávku, kultový veľkovýpravný titul, novú ukrajinskú drámu a adaptáciu svetoznámej prózy.

Pri štyroch z piatich inscenácii ide o prvé uvedenia daných titulov na Slovensku, resp. v slovenskom jazyku. Zámerom dramaturgie DAB je priblížiť tvorbu, ktorá je v jednotlivých národných kultúrach výrazná, no v našom kontexte až tak veľmi nepoznaná. Okrem inscenácii si v DAB pripravili opäť aj množstvo sprievodných podujatí.

Ponuka na september

Hneď v septembri si nenechajte ujsť inscenáciu Domov, ktorá je adaptáciou románu Máriusa Kopcsaya s autobiografickými prvkami a jemne absurdným humorom o jednom nenápadnom osude a o neschopnosti adaptovať sa na meniaci sa svet deväťdesiatych rokov – dobu nádejí. Najbližšie ju uvidíte 9. septembra o 18.30 hod.

Ďalšou adaptáciou je skvelá Zlatá lýra. Ide o priamy prenos zo známeho medzinárodného festivalu populárnej a tanečnej piesne Bratislavská lýra 1966 – 1989 na javisku Veľkej sály Divadla Andreja Bagara v Nitre. Vďaka nej zažijete príťažlivú atmosféru tohto kultového podujatia, aj odhalíte temné stránky režimu. Nenechajte si ju ujsť 11. a 12. septembra o 18.30 hod.

Hosťujúce predstavenie Šialené nožničky vám predstaví kadernícky salón, v ktorom sa teda budú diať veci. Je to skvelá kriminálna komédia, v ktorej jedno z hlavných slov na priebeh a smerovanie deja má interaktívny zástoj samotných divákov predstavenia. Hra, ktorá obletela takmer celý svet. Uvidíte ju 19. septembra o 18.30 hod.

Inscenácia Pribina (making of) je ďalšou z inscenácii, táto sa dokonca predstaví aj na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2023. Bojuje tiež o Cenu Akadémie divadelných tvorcov za sezóny 2021/22 a 2022/23. Je to divadelná koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu prináša súčasné presahy a nekonvenčný pohľad na našu (pred)veľkomoravskú históriu. Uvidíte ju 16. septembra o 18.30 hod.

Vstupenky na predstavenia aj viac informácii nájdete na tejto stránke Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X