Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_0589.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre
14. septembra 2021 Správy NitraPR od NitraDen.skDAB Diskusia()

Nová divadelná sezóna je opäť tu: Divadlo Andreja Bagara v Nitre ponúka pestrú paletu inscenácií

Koronavírus stále ovplyvňuje dianie a to platí aj pre divadelné predstavenia. Divadlo však verí, že nebude nutné ho zatvárať.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre ponúkne svojim divákom v novej divadelnej sezóne 2021/2022 štvoricu nových inscenácií.

Úvod bude patriť slávnemu muzikál od Andrewa Lloyda Webbera a Timea Ricea Jozef a jeho zázračný farebný plášť v réžii Petra Oravca. Nová sezóna ponúkne aj úsmevnú grotesku Nádej zomiera posledná, ktorú bude režírovať herec DAB Peter Oszlík a bláznivú komédiu Láska, sex a dane v réžii Svetozára Sprušanského.

Img_0645.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Poslednou inscenáciou sezóny bude hra Kutlochy od Slavky Civáňovej v réžii Natálie Deákovej, ktorá rozpovie príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne.

Koronavírus a divadlo

Aj divadelnú sezónu 2021/2022 bude ovplyvňovať pandémia ochorenia COVID-19. V rámci aktuálnych nastavení Covid automatu sa DAB rozhodlo prejsť na systém OTP.

Znamená to, že bude hrať pre divákov, ktorí sú zaočkovaní, prešli ochorením COVID-19, alebo sú testovaní.

Img_0589.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Pandémia nám bude znižovať kapacitu hľadiska, ale divadlo už zatvárať nebudeme. My budeme dodržiavať všetky pandemické nariadenia, tešíme sa na našich divákov a veríme, že aj oni budú všetky opatrenia rešpektovať,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Divadlo tiež pre situáciu spojenú s koronavírusom upozorňuje divákov, aby sledovali skôr elektronickú formu komunikácie.

Jozef a jeho zázračný čarovný plášť

Príprava svetoznámeho muzikálu patrí k najväčším projektom v celej histórii DAB. Tvorcovia sľubujú veľkolepú multižánrovú show.

Po prvýkrát v dejinách nitrianskeho divadla sa tak diváci môžu tešiť na živý orchester a naozaj veľkú výpravu.

Img_0478.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Nebude chýbať detský zbor, tanečníci a moderná nevšedná scénografia. O výpravnosti muzikálu svedčí napríklad aj počet kostýmov, ktoré sa preň pripravujú. Bude ich okolo 130 a metráž látky, ktorá na ich ušitie bola potrebná, presiahne jeden kilometer.

DAB uvedie premiéru muzikálu Jozef a jeho zázračný čarovný plášť 24. septembra vo Veľkej sále. Divadlo muzikál uvádza na základe licencie od spoločnosti The Really Useful Group Ltd.

Dab_jozef_event_iii_02_logo.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Nádej zomiera posledná

Úsmevná groteska s prvkami kabaretu a čierneho humoru o našej každodennosti, neúspechoch, absurdite života a vytrvalej viere, že raz bude lepšie. Divadelná adaptácia minútových grotesiek známeho maďarského autora Istvána Örkénya reaguje na udalosti posledných mesiacov.

V dobe krízy, keď je veľmi ľahké stratiť nádej a radosť, prinášame cez Örkényov absurdný svet posolstvo o tom, že na všetky ťaživé situácie sa dá dívať s humorom a ľahkosťou. Ba dokonca, že prijať život taký, aký je, aj s jeho nevyhnutným koncom, vôbec nemusí byť také desivé, ako sa na prvý pohľad zdá.

Premiére je plánovaná 12. novembra 2021 v Štúdiu DAB.

Dab_nadej_event_01.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Láska, sex a dane

Bláznivá komédia zo súčasnosti o tom, že všetko je vždy inak. Hlavný hrdina Jon prišiel na to, ako roky úspešne využívať značné daňové úľavy.

Samozrejme, nie celkom korektným, ale o to vynaliezavejším spôsobom. Teraz však hrozí, že jeho malé nevinné podvody odhalí daňový kontrolór a tým ho dostane do vzťahových rébusov bizarných rozmerov.

Skvelá zábava, smiech a relax. Slovenská premiéra divadelnej komédie, ktorá sa stala doslova diváckym hitom troch desaťročí je naplánovaná na 21. januára vo Veľkej sále DAB.

Dab_laska_2048_2048_01 1.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Kutlochy

Inscenácia Kutlochy prináša príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy, tak ako si ju pamätáme.

Je zrýchleným kaleidoskopom udalostí od 50. rokov až po súčasnosť a zároveň príbehom hereckých generácií, ktoré sa striedali v ubytovni, nahliadne do zabudnutých historiek, príbehov a osudov známych osobností.

Na pozadí privátnych príbehov dokumentuje aj to, ako pod oknami budovy plynula doba a striedali sa režimy.

Scenár inscenácie vznikol na základe množstva rozhovorov s pamätníkmi, ktorí na Kutlochoch bývali, tvorili, prežívali svoje lásky, túžby, sklamania, tvorivé muky, či vnútorný konflikt s dobou, ktorú žili…

Historky, ktoré sa viažu ku Kutlochom sú často vtipné, ale aj mrazivé, odhaľujúce obyčajné ľudské osudy viac či menej známych osobností. Premiéra je naplánovaná na 8. apríla 2022 v Štúdiu DAB.

Dab_kutlochy_2048_2048_01.jpg
Foto: Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X