Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jelencek pixabay.com_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
9. júna 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Nitriansky útulok má zlé skúsenosti so samozvanými záchranármi, toto určite nerobte

Útulok Nitra vydal na svojej fb stránke status o tom, aké nevhodné je sa dotýkať nájdených srnčích mláďat.

Hoci je lákavé dotknúť sa v prírode zdanlivo opusteného mláďaťa, pretože sa v danej chvíli prejaví váš ochranársky inštinkt, nerobte to.

„Neviem, či sa pri niektorých z vás prejaví trauma z detstva, ktorú ste získali po pozretí rozprávky o osirelom Bambi, (ktorú by mali podľa mňa zakázať), ale niekoľkokrát do roka si v telefóne vypočujem žiadosť o záchranu zdravého srnčeka/jelenčeka, ktorého ste práve našli ležať samého v tráve. Chytáte ich, hladkáte ich a dokonca sa v jednom prípade so srnčekom na rukách vyfotila celá rodina!,“ píše útulok.

Upozorňuje na to, že mláďaťa sa nemožno za žiadnych okolností dotýkať, pretože tým naňho prenesiete človečí pach a odsúdite ho na smrť. „Mama mláďa prestane kojiť a opustí ho, pretože na ňom cíti ľudský pach. Zvyčajne voláte do útulku, takže som si len za posledný rok mal možnosť vypočuť zopár takýchto ‚záchranárov‘. V troch prípadoch sa mi podarilo odvrátiť najhoršie po telefóne, keď sa volajúci mláďat ešte nestihli dotknúť a sledovali ich len z diaľky. V ďalších dvoch prípadoch už bolo neskoro!!!,“ opisuje útulok prípady nevhodného správania samozvaných záchranárov.

Na záver pridáva zopár rád: „Ak objavíte v prírode zdravé mláďa srnčeka/jelenčeka, držte sa od neho čo najďalej! Nedotýkajte sa ich rukami. Ich maminy ich nechávajú samé, nakoľko zháňajú pre seba potravu, alebo odbehli, keď vás počuli prichádzať! K mláďaťu sa vrátia a budú sa o neho starať ďalej, pokiaľ ste sa ho nedotýkali! Z diaľky pohľadom môžete zistiť, či nie je mláďa zranené. (Niekedy totiž poľnohospodári pri kosení trávnatých polí môžu mláďatá zraniť kosačkami) Ak áno, kontaktujte políciu na čísle 158, ktorá má zoznam poľovných hospodárov, ktorí sú oprávnení s ním manipulovať a poskytnúť mu pomoc. Rešpektujte ich pokyny!“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X