Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra cyklotrasa 8
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: © NitraDen.sk
16. augusta 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk

V Nitrianskom kraji pribudne šesť nových cyklotrás

Šesť nových cyklotrás s dĺžkou takmer 25 kilometrov pribudne v Nitre a okolí, vyplýva to z prehodnotenia prvých sérií žiadostí o nenávratné finančné prostriedky z fondov EÚ. Výstavbu piatich cyklochodníkov zabezpečí mesto a jeden vybuduje Nitriansky samosprávny kraj.

Ako informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, projekty na vybudovanie alebo modernizáciu cyklistickej infraštruktúry v mestách budú financované z európskych fondov, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu. V prvej výzve ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka schválilo 28 projektov v sume 12,7 milióna eur. Do druhej výzvy sa prihlásilo 21 projektov, agrorezort ich vyhodnotí v priebehu septembra.

Matečná v tejto súvislosti vyzdvihla spoluprácu primátorov a starostov, ktorí chcú podľa nej znížiť podiel automobilovej dopravy v ich mestách. „Chceme, aby sa cyklistika stala populárnejšou, tým sa zlepší životné prostredie, naše pohybové aktivity, uľahčí sa doprave,“ konštatovala. Prvé zmluvy na získanie finančných príspevkov na cyklodopravu z prvého kola výzvy budú podľa nej podpísané v septembri, takže s projektmi môžu mestá začať už tento rok. V prvej polovici budúceho roku by mohli byť ukončené všetky projekty z prvej výzvy.

V Nitre pôjde o výstavbu cyklotrasy Nitra – Vráble, cyklolávky cez rieku Nitra ktorá prepojí Wilsonovo nábrežie a Nábrežie mládeže, cyklotrasa spájajúca Univerzitný most s Mestským parkom na Sihoti, cyklotrasa vedúca z Klokočiny cez les na Borine až na autobusovú stanicu, druhú etapu cyklotrasy smerujúcej z Triedy A. Hlinku na Dlhú ulicu.

Riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja agrorezortu Marek Mitošinka vysvetlil, že nenávratný finančný príspevok môžu mestá použiť nielen na budovanie nových cyklotrás, ale aj na modernizáciu či rekonštrukciu už existujúcich, ako aj na budovanie parkovacích domov či úložísk pre bicykle pri staniciach, školách či úradoch. Národný cyklokoordinátor Peter Klučka dodal, že na Slovensku v súčasnosti máme 250 km mestských cyklotrás, teraz pribudne ďalších skoro 90 km. „To je dobrá správa pre cyklistiku na Slovensku,“ uviedol.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X