Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzity rektori ilustracny pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný: pixabay
25. septembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Nitrianske univerzity otvorili akademický rok s novými rektormi

Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (SPU) vedie Klaudia Halászová, rektorom Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) je Libor Vozár, ktorý škole šéfoval dve funkčné obdobia v rokoch 2006 – 2014. UKF má zároveň aj troch nových dekanov – Fakultu prírodných vied povedie František Petrovič, dekankou Filozofickej fakulty sa stala Jarmila Jurová a na čele Pedagogickej fakulty je Gábor Pintes.

Prioritou UKF bude udržať si pozíciu šiestej najväčšej slovenskej verejnej vysokej školy. „Aj keď v súčasnosti ešte prebiehajú zápisy, približne kopírujeme stav z predchádzajúceho roka. K dnešnému dňu evidujeme viac ako 6 650 zapísaných študentov, medzi nimi je viac ako 1 770 prvákov a vyše 220 študentov zo zahraničia,“ informovala Ivona Fraňová z referátu rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie UKF. Snahou nového vedenia univerzity bude internacionalizácia štúdia, podpora výskumu, umeleckých činností a rast počtu kvalitných vedeckých výstupov v indexovaných vedeckých periodikách.

Nové programy

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa bude i naďalej snažiť udržať svoje špecifické postavenie pri príprave učiteľov s najširšou ponukou učiteľských študijných programov zo všetkých slovenských vysokých škôl,“ uviedla Fraňová. Ku študijným programom od akademického roka 2018/2019 pribudli na Fakulte prírodných vied akreditované programy Aplikovaná ekológia a environmentalistika (Bc.) a Environmentalistika v krajinnom plánovaní a v praxi (Mgr.). Filozofická fakulta otvára nové medziodborové štúdium v oblasti etnológia – muzeológia (Bc.), história – archeológia (Bc.), politológia – filozofia (Bc.), ruský jazyk v interkultúrnej a obchodnej komunikácii – euroázijské štúdiá (Bc.), sociológia – anglistika (Bc.) a žurnalistika – nemčina v hospodárskej praxi (Bc.).

Reflektovanie zmien

Rektorka SPU Klaudia Halászová sa bude snažiť úzko prepájať vzdelávanie, vedu, výskum a prax. Rozvíjať chce zahraničné vzťahy, pokračovať v budovaní modernej univerzity a v revitalizácii jej priestorov. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na otvorení akademického roka na SPU vyzdvihla vzdelávanie a aktivity tejto univerzity ako mimoriadne dôležité pre celý slovenský poľnohospodársky sektor. „Naša krajina podlieha obrovskej zmene – reč je o zmene klímy, globálnych hráčoch na trhu s potravinami či starostlivosti o našu krajinu. To sa musí premietnuť aj do systému vzdelávania práve na poľnohospodárskej univerzite, ktorá by ako prvá mala reflektovať tieto zmeny,“ uviedla Matečná.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X