Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skoly ziaci skola hodnotenie rebricek
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages

Nitrianske školy v hodnotení prepadli: Neumiestnili sa ani v prvej 10, najlepšie je hodnotená táto škola

INEKO dopĺňa, že rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) opäť zverejnil nové školské rebríčky. Hoci v uplynulom roku Ministerstvo školstva SR neorganizovalo celoplošné merania, do hodnotenia zapojilo INEKO zvyšné dostupné údaje, aby tak bolo možné rebríčky zostaviť.

Inštitút každoročne zostavuje rebríčky škôl po Slovensku. Zvyčajne sa do hodnotení zaraďuje aj Testovanie 5, Testovanie 9 či písomné maturity, ktoré sa tento rok nekonali. Hodnotené sú školy aj na základe údajov ako uplatnenie absolventov SŠ (absolventská miera nezamestnanosti), mimoriadne výsledky žiakov (umiestnenia v súťažiach), využívanie digitálnych technológií pri vyučovaní, počty učiteľov a žiakov, vrátane informácie o počte žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, finančných zdrojov škôl.

Novinkou od roku 2020 je aj hodnotenie škôl zo strany širokej verejnosti. Hodnotiť môžete aj vy a to v kategóriách kvality pedagógov (ich odborné znalosti a motivácie pre vzdelávanie nad rámec základného učiva), prístupu pedagógov (spôsob odovzdávania vedomostí a komunikácie so žiakmi, prístup pri domácich úlohách a skúšaní), stavu a vybavenia školy (stav budov, tried, odborných miestností / dielní, používané digitálne technológie), prostredie školy a klíma (pocit žiakov z prostredia školy, jej atmosféry a okolia, ponuka mimoškolských aktivít).

INEKO dopĺňa, že rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce.

Z Nitrianskych škôl sa najlepšie umiestnili

  • Zo základných škôl na 64. mieste ZŠ Benkova so 7,8 bodmi, na 74. mieste ZŠ kniežaťa Pribinu so 7,7 bodmi.
  • Zo stredných škôl je na 11. mieste Obchodná akadémia na Bolečkovej so 7,7 bodmi, na 14. mieste Stredná zdravotná škola na Farskej so 7,6 bodmi.
  • Medzi gymnáziami boli v Nitre najlepšie hodnotené Gymnázium na Párovskej na 15. mieste s 8,1 bodmi a Gymnázium Golianova na 21. mieste so 7,6 bodmi.

Rebríčky 10 najlepšie hodnotených celoslovensky

  • Základné školy.
Zakladne skoly hodnotenie.jpg
Foto: skoly.ineko.sk
  • Stredné školy.
Stredne skoly hodnotenie.jpg
Foto: skoly.ineko.sk
  • Gymnáziá.
Gymnazium hodnotenie.jpg
Foto: skoly.ineko.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X