Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ferrata v Nitre
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: viaferratazobor.sk - koláž Nitradeň
10. septembra 2022 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skviaferratazobor.sk Diskusia()

Nitrianske ferraty sú oficiálne otvorené, návštevníci ich môžu zdolať po niekoľkých trasách

Ide o jediné ferraty na západnom Slovensku a v Nitrianskom kraji.

Hoci sa nitrianske ferraty otvárali už vo štvrtok 1. septembra, oficiálne otvorenie sa konalo až vo štvrtok 8. septembra. Nachádzajú sa pod vrcholom Pyramídy.

Dostanete sa k nim po odbočke od modrej turistickej značky priamo z Pyramídy, táto cesta trvá 15 minút. Hodinová prechádzka k ferratám vedie z modrej turistickej značky od Nitra ARTin a rázcestia Podhájska cesta.

História ferrát

Výraz ferrata pochádza z talianskeho slova via ferrata, čo v preklade znamená „železná cesta“. Ide o cestu, ktorá je zaistená lanom. Prvé počiatky ferrát spadajú do obdobia 1. svetovej vojny, kedy ich využívali vojská na lepší priechod horskými úsekmi.

Miestni horolezci trénovali od 50. rokov na Skalách a pod Pyramídou, no najmä na Veľkej bielej skale. Prvé zaznamenané výstupy pochádzajú z roku 1952. Za zakladateľa nitrianskeho horolezectva je považovaný Martin „Brandy“ Morháč.

Špecifické turistické cesty sú vybavené rebríkmi, schodmi či stupienkami a majú rôznu náročnosť. Ferratovú výbavu tvoria helma, tlmič pádu a sedací úväz. Tieto cesty sa nedajú jednoznačne zaradiť do turistiky ani horolezectva.

Lezec sa istí dvomi karabínami, ktoré sú prichytené o tlmič pádu a tie sú spolu pripevnené o sedací úväz. Lezec sa počas lezenia prepína medzi jednotlivými úsekmi a je karabínami prichytený o oceľové lano, ktoré je upevnené na skale.

Niekoľko trás

Záujemcovia si môžu zvoliť trasy podľa stupňa náročnosti a skladajú sa zo štyroch častí – Dubová, Brezová, Lanový most a Výstupovka. Trasa Dubová vedie ponad dub, vďaka čomu vznikol jej názov. Prvá časť je bez kramlí a po zdolaní kratšieho úseku sa dostanete do sedielka, kde si môžete oddýchnuť. Na ďalšom úseku cesty sú kramle a je už o niečo náročnejšia.

Neďaleko trasy Brezová sa nachádza niekoľko briez. Ide o členitejšiu trasu ako Dubová a prvý úsek je vďaka dostatku prírodných chytov a stupov jednoduchší. Náročnejší je exponovanejší úsek v hornej časti piliera. Ak dosiahnete naklonenú platňu, prídete na miesto, kde sa všetky trasy ferrát stretávajú.

Predošlé trasy mali dĺžku 60 metrov, táto je dlhá 12 metrov. Začína na vrchole piliera, kde končia obe hlavné trasy ferrát. Je kratšia a vedie skalou z ostrohranného zlepenca. Lezci využijú pri lezení kramle i prírodné stupy a chyty.

Posledná trasa je dlhá 15 metrov. Lanový most je vhodný pre lezcov, ktorí majú radi viac adrenalínu a nerobí im problém pohyb po exponovanom lane, ktoré sa pod nimi hojdá.

Ďalšie informácie

Lezci by mali vedieť, že pohyb po ferratách je na vlastné riziko. Pred zdolaním trás by si mali taktiež prečítať prevádzkový poriadok. Výstroj si môžu zapožičať v penzióne ARTin každý deň od 9.00 hod. do 18.00 hod.

Cena za požičanie na 4 hodiny je 10 eur a ak sa rozhodnete stráviť na ferratách celý deň, zaplatíte 15 eur. Kaucia za požičanie setov je vo výške 50 eur. Deti do 15 rokov nesmú zdolať trasy bez sprievodu dospelej osoby.

Správcom nitrianskych ferrát je Zoborský skrášľovací spolok. Výťažok z požičania setov sa použije na zveľadenie areálu Zoborského kláštora, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X