Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponozky downov syndrom podujaite ukf nitra kolaz.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: UKF
25. marca 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Nitrianska univerzita podporila skvelú vec prostredníctvom ponožiek

Vedeli ste, že Svetový deň Downovho syndrómu si vo viac ako 65 krajinách sveta pripomíname 21. marca? Tento dátum nie je náhodný.

21. marec je dátum, ktorý má symbolizovať zhluk 3 chromozómov na 21. chromozómovom páre, ktoré spôsobujú Downov syndróm. Organizácia World Down Syndrome Day organizuje na počesť tohto dňa každoročnú udalosť s názvom Lots of socks (u nás známa ako Ponožková výzva). 

Pedagogická fakulta UKF sa taktiež zapojila a podporila projektom s názvom Ponožková burza inakosti. Myšlienka zorganizovať takúto akciu sa zrodila vďaka študentkám, druháčkam zo študijného programu špeciálna pedagogika a pedagogika osôb s poruchami učenia, ktoré do akcie vložili energiu, zanietenie, čas a srdcia. 

Ponožková výzva v praxi

Už niekoľko rokov sa vo svete každoročne koná 21. marca a ide v nej o to, že si v tento deň ľudia obliekajú dve rozdielne ponožky ako znak ľudskej jedinečnosti. „Táto výzva má prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a šíriť tak povedomie, že práve ľudská individualita robí tento svet krásnym, pestrejším a zaujímavejším,“ povedala podpredsedníčka Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku Ingrid Ráczová a pokračovala: „Študenti Pedagogickej fakulty podľa mňa „povýšili“ túto výzvu na vyššiu úroveň a verím, že práve Burza oslovila ešte viac ľudí a ponúkla možnosť aktívnejšie sa zapojiť do podpory ľudí s Downovým syndrómom.

Ponozky downov syndrom podujaite ukf nitra.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Každý kto sa Ponožkovej burzy inakosti zúčastnil, mohol si priniesť nový pár ponožiek a jednu z ponožiek vymeniť za inú. Takouto výmenou vznikol ponožkový pár, kde ľavá a pravá ponožka boli iné, ale spolu tvorili dokonalý pár inakosti.

Pozvanie prijali aj kamaráti s jedným chromozómom a s nevyčerpateľným množstvom úsmevov navyše,“ informovala Svetlana Síthová a dodala: „Popoludní sa študentky premiestnili pred Divadlo Andreja Bagara, do okolia nákupných centier a do mestského parku Sihoť, kde ponožkové páry inakosti za symbolickú sumu ponúkali Nitranom a Nitriankam. Celý výťažok poputuje Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.

Ponozky downov syndrom podujaite ukf nitra 2.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X