Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
výstava Nitrianska Galéria
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria
30. augusta 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS Diskusia()

Nitrianska galéria pozýva na výstavu Hladiny dotyku, odkazuje na dôležité témy súčasnosti

Výstava predstavuje tvorbu troch absolventov vysokých umeleckých škôl, ktorí reagujú na tému dotyku za pomoci použitia autorských techník a klasických výtvarných, či digitálnych médií. 

Žijeme v dobe, ktorú by sme mohli nazvať „dobou dotykovou“. Väčšinu vecí okolo seba ovládame dotykom, ako sú obrazovky mobilov, tabletov, touchpadov a pod. Prsty našich rúk sú takmer nonstop v kontakte s povrchmi obrazoviek, na čom sa podpísala aj pandémia.

Ľudský kontakt sa obmedzil na minimum a akýkoľvek dotyk bol považovaný za nebezpečný. Nitrianska galéria pozýva na vernisáž výstavy vo štvrtok 8. septembra o 18.00 hod. Výstavu nájdete v Galérii mladých od piatka 9. septembra do nedele 20. novembra.

Interaktívna výstava

Nitrianska galéria prináša výstavu Hladiny dotyku, za ktorou stoja traja absolventi vysokých umeleckých škôl – Martin Bízik, Ľubomír Slovinský a Klára Štefanovičová. V spoločnom výstavnom projekte reagujú na tému za pomoci použitia autorských techník a klasických výtvarných či digitálnych médií.

Výstava je čiastočne interaktívna a návštevníci môžu priamo zasiahnuť do zvukových procesov umeleckého diela a to prostredníctvom dotyku s povrchom vaní napustených vodou.

Dielo od Bízika je na hranici medzi fyzikálnym a digitálnym svetom. Toto dielo odkazuje aj na alarmujúci stav zvyšujúcich sa hladín svetových oceánov a morí.

„Oživenie“ neživého

Výstava ponúka taktiež pohľad na jednotlivca a jeho vyrovnávanie sa s minulosťou a tvorbou novej reality. Súčasnosť si formujeme na základe spomienok, no netreba zabúdať, že sa máme z nej aj poučiť.

Štefanovičovej linorytové grafické listy sú o oslobodzovaní sa z minulosti a raste jednotlivca, ktorý dokáže zlepšiť prostredie, v ktorom žije. Pre výtvarníka sú dôležitým nástrojom jeho ruky a dotyk v tomto prípade umožňuje človeku „oživiť“ neživý materiál a dať mu dušu.

Návštevníci sa na výstave stretnú aj s pohybom, jemným dotykom, ktorý spôsobuje najviditeľnejšie zmeny na planéte. Pomocou prstov a obrazovky podľa Slovinského dokáže jednotlivec ovplyvňovať svetové dianie aj mimo svojho regiónu.

Dôležitosť dotykov

Hoci môže ísť na prvý pohľad len o „nevinné“ nákupy online, táto činnosť častokrát spúšťa extrémne odlesňovanie, ťažbu nerastných surovín, nadrozmerné zaoceánske exporty výrobkov z celého sveta a toto všetko ničí klímu a životné prostredie.

Výstava vypovedá o dôležitosti dotykov, ktoré je potrebné si uvedomovať v plnej miere. Dotyk môže byť príjemný a estetický, ale zároveň dokáže generovať znepokojujúce procesy.

Vo všetkých prípadoch ide o kontakt človeka s neživým materiálom a povrchom, ktorý ožije len prostredníctvom dotyku.

Pozvánka na výstavu Hladiny dotyku
Foto: Nitrianska galéria
Pozvánka na výstavu Hladiny dotyku
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X