Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestsky urad nitra mapy.jpg
Foto: ilustračné, Mesto Nitra
21. decembra 2022 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitra má schválený rozpočet na rok 2023, jeho výška je takmer 92 miliónov eur a má byť minimalistický

Schváleniu rozpočtu predchádzala úprava daní a poplatkov.

Vyrovnaný rozpočet na rok 2023 vo výške takmer 92 miliónov eur schválili nitrianski mestskí poslanci na zastupiteľstve. Schváleniu rozpočtu predchádzala úprava daní a poplatkov, ako aj úsporné opatrenia na strane mesta.

Viacerí poslanci aj hlavná kontrolórka mesta upozornili na neistotu, ktorá vychádza najmä z externých faktorov, ktorými sú zvýšenie cien energií, nárast inflácie či zvyšovanie spotrebiteľských cien.

Ako rizikový faktor pomenovala kontrolórka aj zatiaľ neschválený štátny rozpočet. „Napriek situácii je rozpočet mesta Nitra vyrovnaný a vznikol po vzájomnej dohode všetkých poslaneckých klubov,“ informovalo mesto.

Minimalisticky navrhnutý

Najvýznamnejšou zložkou príjmovej časti rozpočtu sú daňové príjmy v objeme 62 miliónov eur, čo predstavuje 67,78 percenta z celkového objemu bežných a kapitálových príjmov.

Rozpočet výdavkov je navrhnutý minimalisticky z dôvodu vysokej inflácie a rastu cien a výšky zdrojov,“ píše sa v stanovisku hlavnej kontrolórky.

Zvyšovanie sadzieb

Začiatkom decembra mesto Nitra pristúpilo k zvyšovaniu sadzieb za byty, domy, poplatky za základné a materské školy aj smetné. Reaguje tým na infláciu, zvyšovanie cien energií a daňový bonus. Od januára sa sadzba dane za byty a rodinné domy upravuje na úroveň 0,75 eura za meter štvorcový z 0,465 eur.

Pri byte s rozlohou 60 metrov štvorcových zaplatí majiteľ po novom 45 eur ročne, čo je navýšenie o 18,10 eur za kalendárny rok. Smetné sa zdvihne zo súčasných 37 eur na 42 eur na osobu a rok. Za materskú školu od nového roka rodičia v Nitre zaplatia 30 eur mesačne za prvé dieťa, doteraz to bolo 20 eur.

Poplatok za druhé dieťa sa zdvihne z doterajších 20 eur na 25 eur a suma za každé ďalšie dieťa zostáva na pôvodnej úrovni. Zvýši sa aj poplatok za školský klub detí, a to z 15 na 20 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X