Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra pomoc dobrovolnictvo ocenenie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Mesto Nitra - koláž NitraDen.sk
12. októbra 2023 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Nitra je lídrom v začleňovaní detí a rodín z vojnou zasiahnutej Ukrajiny pod záštitou Unicef

Pomoc a podpora môžu mať hlboký a pozitívny vplyv na komunitu a Nitra je príkladom, ako sa môžeme spoločne starať o tých, ktorí potrebujú našu pomoc a pozornosť.

Výsledky mesta Nitra v oblasti inklúzie a podpory detí a rodín z Ukrajiny sú nesmierne povzbudivé, a to potvrdili aj zástupcovia organizácie Unicef po ich poslednej návšteve. Nitra bola vyzdvihnutá ako líder v oblasti začleňovania, a to nielen vo svojom regióne, ale aj na celoslovenskej úrovni.

Mesto Nitra získalo významnú finančnú podporu vo výške 630-tisíc eur, ktorá umožnila realizáciu niekoľkých kľúčových aktivít. Tieto finančné prostriedky boli investované do personálnych nákladov, rozšírenia priestorových a technických kapacít na školách, v školských a voľnočasových kluboch, a tiež do projektového riadenia týchto aktivít. Výsledkom bolo výrazné zlepšenie podmienok pre deti a rodiny, čím sa stala tieto projekty prínosom pre celú komunitu.

Emocionálna podpora a pomoc

Stratégia integrácie cudzincov zahŕňa komplexný prístup, ktorý je založený na poskytovaní informačných, poradenských, asistentských, integračných a ďalších služieb pre cudzincov. Táto stratégia stanovuje priority a výzvy pre budúcnosť, s cieľom zabezpečiť, že integrácia bude úspešná a udržateľná.

Ďalším dôležitým aspektom projektu je psychologická podpora pre deti a rodiny, ktoré prišli z vojnou zasiahnutej Ukrajiny. Emocionálna podpora a pomoc s adaptáciou do nového prostredia sú neoceniteľné pre tých, ktorí prešli ťažkými skúsenosťami.

Aktivity projektu sú zamerané aj na inklúziu do školského prostredia a komunity. Taktiež sa uskutočňujú aj integračné aktivity zamerané na podporu prepájania detí a rodín na školách. Okrem toho zahŕňajú školenia zamestnancov mestského úradu v citlivosti voči kultúrnej rozmanitosti a realizáciu preventívneho programu KOZMO, ktorý je preložený do ukrajinčiny.

Kluby pre inklúziu mladých

Nízkoprahové kluby otvorené pre všetky deti a posilnenie mládežníckeho parlamentu sú ďalšími prvky projektu, ktoré zabezpečujú aktívnu účasť a inklúziu mladých ľudí. Ide o Nízkoprahový klub Novozámocká a Predškolský klub Párovská. Vytvárajú sa aj organizačné štruktúry relevantných aktérov siete v téme mládeže pracujúcej na Akčnom pláne pre mládež využívajúc participatívny prístup v tvorbe politík.

Na záver, projekt zahŕňa nákup 500 kníh dostupných pre krajskú knižnicu, základné školy a COMIN, čím prispieva k rozvoju vzdelávania a kultúry v meste. Na sociálnu inklúziu zas vznikli dve grantové výzvy NKN „Mladí filantropi“ a „Spoznajte sa navzájom“.

Prínos pre celú komunitu

Tieto aktivity neprinášajú výhody len cudzincom, ale sú prínosom pre celú komunitu mesta Nitra. Projekt ukazuje, že pomoc a podpora môžu mať hlboký a pozitívny vplyv na celú komunitu. Nitra je príkladom toho, ako mesto môže efektívne zlepšiť kvalitu života a inklúziu všetkých svojich obyvateľov.

Je to ukážka angažovanosti mesta v pomoci tým, ktorí hľadajú nový domov a nové príležitosti. Je tiež príkladom toho, ako môže mestská komunita spolupracovať na dosiahnutí pozitívnych zmien.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X