Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo Andreja Bagara, DAB
Foto: NitraDeň.sk
11. novembra 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitra aj tento rok rozsvieti svoje dominanty do purpurovej farby pre predčasne narodené deti

Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa slovenské mestá zahalia do purpurovej farby.

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne. Upozorňuje na to občianske združenie Malíček, pričom dodáva, že za posledných 15 rokov u nás počet narodených medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva vzrástol o takmer tretinu.

S cieľom zvýšenia povedomia o tejto problematike sa združenie aj tento rok zapojí do celosvetovej osvety pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý si pripomíname 17. novembra. Usporiada rôzne podporné podujatia vrátane nasvietenia najväčších slovenských dominánt purpurovou farbou.

Združenie chce tak vyjadriť podporu a spolupatričnosť rodinám s predčasne narodenými deťmi. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka združenia Malíček Ľubica Kaiserová.

Nejasné prognózy detí

Združenie prízvukuje, že predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u nich vyskytujú desaťkrát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov.

Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu,“ uviedla Kaiserová. Ako dodala, Malíček vznikol práve z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami takto narodených detí. „Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Naším poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou,“ priblížila Kaiserová.

Malíček zároveň spolupracuje s medzinárodnou organizáciou EFCNI (Európska nadácia pre zdravie novorodencov), ktorá sa zameriava na tvorbu štandardov zdravotnej starostlivosti o nezrelých novorodencov.

Divadlo aj most

Podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku združenie poskytuje už osem rokov. Naprieč celou republikou preto pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí pripravuje viaceré podporné podujatia. Napríklad v Prešove bude 15. novembra Slávnostný koncert, v Košiciach sa 16. novembra uskutoční Stretnutie rodín predčasne narodených a rizikových detí.

V termíne 16. až 18. novembra sa rozžiaria purpurovou farbou, ktorá je symbolom predčasne narodených detí, v Nitre Chrenovský most a Divadlo A. Bagara. Spolu s Nitrou sa zapájajú aj ostatné mestá Slovenska.

Svetový deň predčasne narodených detí založili európske rodičovské organizácie a rodičia predčasne narodených detí, ktorí sa rozhodli informovať o problematike predčasných pôrodov. Od roku 2011 má oficiálne čestné miesto už aj v slovenskom kalendári.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X