Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
construction-664679_640
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. júna 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skNCZI, Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. ilustračná: pixabay.com

Najmenej novopriznaných chorôb z povolania bolo hlásených z firiem v Nitrianskom kraji

Choroba z povolania má oproti minulým rokom stúpajúci trend. Štatistický prehľad za uplynulý rok zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Celkovo bolo za rok 2014 nahlásených 373 prípadov chorôb z povolania a profesionálnych otráv. Oproti roku 2013 je to vzostup o 72 prípadov.

Ako uvádza NCZI, k najčastejšie hláseným chorobám z povolania patrila choroba kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín z dlhodobého, nadmerného, jednostranného zaťaženia horných končatín. Takýchto prípadov bolo až 180, čo je takmer polovica z celkového nahláseného počtu.

Nasledovalo ochorenie kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín spôsobené pri práci s vibrujúcimi nástrojmi s 56 hlásenými prípadmi. Treťou najčastejšou chorobou z povolania, s celkovým počtom 40 hlásených prípadov, je porucha sluchu z hluku,“ uvádza NCZI.

Najviac novopriznaných chorôb z povolania hlásili pracovníci zdravotníckych zariadení v Košickom (127), Banskobystrickom (108) a Žilinskom kraji (77). Naopak najmenej bolo zaevidovaných z Nitrianskeho (6) a Trnavského kraja (2).

Národné centrum zdravotníckych informácií uverejnilo taktiež štatistku podľa sídla firiem, kde choroba z povolania vznikla. V tomto rebríčku vedú firmy z Banskobystrického (123), Košického (81) a Žilinského kraja (50). „Najmenej novopriznaných chorôb z povolania bolo z firiem sídliacich v Nitrianskom kraji (10 prípadov),“ uvádza webová stránka NCZI.

Choroby z povolania najčastejšie trápili ľudí, ktorí pracujú v priemyselnej výrobe, ťažbe a dobývaní, poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove, zdravotníctve a v stavebníctve.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X