Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polyfunkčný objekt Nitra - Zobor
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: zámer investora

Na Zobore má vzniknúť polyfunkčný bytový objekt „Residence iN“, stojí za ním známy podnikateľ

V mestskej časti Zobor by mal vzniknúť nový polyfunkčný bytový objekt, ktorý bude niesť názov „Residence IN“, vyplýva to z dokumentu, ktorý bol zverejnený na stránke Ministerstva životného prostredia SR kvôli posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.

Navrhovaný zámer – Polyfunkčný bytový objekt, Nitra – Zobor „Residence iN“ – predložil nitriansky podnikateľ Roman Cerulík. Ako sa píše v dokumente, účelom navrhovanej činnosti je výstavba a následná prevádzka polyfunkčného bytového objektu, ktorý bude mať občiansku vybavenosť v mestskej časti Nitra – Zobor, a to vrátane súvisiacej technickej a dopravnej infraštruktúry.

Podľa informácií boli rozhodujúcimi požiadavkami pri príprave zámeru najmä ponuka kvalitatívne vyššej úrovne bývania a služieb obyvateľom, zvyšovanie zamestnanosti v okrese Nitra, zabezpečenie plnenia environmentálnych požiadaviek pri umiestnených
prevádzkach a zachovanie primeraných investičných a výrobných nákladov.

„Užívateľom navrhovanej činnosti budú jej budúci vlastníci, nájomcovia, prevádzkovatelia a návštevníci,“ píše sa v predloženom zámere. „Posudzovaná aktivita prinášajúca rozvoj bývania a občianskej vybavenosti sídiel, predstavuje v dotknutom území novú činnosť,“ dopĺňa projekt.

Ako spresňuje zámer, navrhovaná činnosť podlieha zisťovaciemu konaniu, dôvodom je to, že podľa evidencie správy katastra je umiestnená mimo zastavaného územia obcí a je zložená z výstavby bytového komplexu presahujúceho 1.000 metrov štvorcových podlahovej plochy a parkovacích plôch od 100 do 500 stojísk.

Polyfunkčný objekt bude lokalizovaný na Jeleneckej ulici vo východnej časti mesta Nitra a na rovnomennej ulici západného okraja Nitrianskych Hrnčiaroviec. „Objekt je umiestnený na ploche v súčasnosti nevyužívanej a Územným plánom mesta Nitra určenej na
vybavenosť a bývanie. Lokalita priamo nadväzuje na križovatku Jelenecká – Bartokova a rozširuje existujúce plochy bývania mestskej časti Zobor,“ uvádza zámer.

Polyfunkčný objekt Nitra - Zobor
zdroj: zámer investora

Ako sa uvádza v zámere, začiatok výstavby je naplánovaný na február budúceho roka a ukončenie výstavby v decembri 2020. „Navrhovaný polyfunkčný bytový objekt s občianskou vybavenosťou, a s nimi súvisiacou technickou a dopravnou infraštruktúrou, predpokladá vybudovanie asi 95 až 103 bytových jednotiek, v predpokladanej veľkostnej kategórii dvoj, troj a štvorizbových bytov. Podlahová plocha bytov bude asi 12 700 m 2 . Byty budú umiestnené na I.Ľ II. až VI. nadzemnom podlaží a v ustúpenom podlaží. Pri predpokladanej priemernej obložnosti 2,5 obyvateľov na byt bude mať objekt kapacitu asi 257 obyvateľov. V projektových stupňoch dokumentácie sa môže počet bytov v jednotlivých veľkostných kategóriach korigovať pri zachovaní celkovej podlažnej plochy,“ uvádza sa v zámere, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Parter Jeleneckej ulice na prvom nadzemnom podlaží je vyhradený pre nájomné priestory určené prevádzkam vybavenosti. Občiansku vybavenosť majú tvoriť prevádzky drobných služieb a firemná administratíva. Celková výmera podlažia, ktorá je určená prevádzkovej komerčnej ploche, bola vymedzená v rozsahu 958 metrov štvorcových.

Zástavba bude uličná a kompaktná. Objekt nepresiahne šesť nadzemných podlaží a bude mať aj ustúpené podlažie. „Pod úrovňou terénu na Jeleneckej ulici budú dve podzemné podlažia. Strechy budú ploché s atikami, prevažne pochôdzne, využívané ako strešná terasa,“ spresňuje projekt.

„Rozmiestnenie a návrh zelene a drobnej architektúry v komplexe podporuje vytvorenia plynulého prepojenia sídelných urbanizovaných priestorov pozdĺž Jeleneckej ulice. Nadzemná časť stavby vytvára vo svojom vnútri poloverejný priestor ako odpočinkovú zónu pre obyvateľov navrhovaných bytových jednotiek, zákazníkov prevádzok občianskej vybavenosti a verejnosť. Priamo dotknuté územie je uvažované bez oplotenia,“ dokument približuje ďalšie podrobnosti ohľadom navrhovanej výstavby.

Navrhovaný projekt sa dopravne napojí z cesty III. triedy na Jeleneckej ulici (III/1661) a z navrhovanej miestnej obslužnej komunikácie. Na pozemku v priestore dvora sa vybudujú parkovacie plochy pre najviac 25 vozidiel. „Pod objektom zapustené do terénu budú osadené parkovacie garáže navrhované pre kapacitu do 137 parkovacích stojísk. Parkovacie garáže budú prístupné z terénu z miestnej komunikácie v I. podzemnom podlaží a zo spevnenej plochy alebo navrhovanej cesty III. triedy budú prístupné parkovacie garáže v II. podzemnom podlaží,“ približuje zámer.

Zdôvodnení potreby navrhovanej činnosti v danej lokalite bolo v projektu uvedených viacero. Patrí k ním napríklad aj poskytnutie práce pre asi 50 pracovníkov dodávateľa stavebných prác počas výstavby a vytvorenie približne 14 nových pracovných miest v prevádzkach občianskeho vybavenia. Investor predpokladá, že pracovné sily budú z mesta Nitra a okolitých obcí okresu Nitra. K ďalším výhodám objektu patrí, že: „Polyfunkčný bytový objekt je navrhovaný na pozemku určenom pre zástavbu. Pozemok (parcely) sú majetkom jedného vlastníka.“

Celkové orientačné náklady na zrealizovanie navrhovanej investície boli odhadom vyčíslené na 8-miliónov eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X