Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parkovanie zobor 2
ilustračné
17. septembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Na Zobore chce zlatomoravecký investor postaviť vyhliadkovú vežu

Na Zobore v Nitre by mohla vzniknúť podobná vyhliadková veža ako v Bojniciach. S týmto návrhom prišiel generálny riaditeľ Kúpeľov Bojnice Slavomír Eliaš. Pozemky na Zobore patria Rímskokatolíckej cirkvi – Biskupstvu Nitra. Biskupský ekonóm Martin Štofko potvrdil, že investor ich s týmto zámerom oslovil.

„Myslím, že je to veľmi dobrá vec. Každú dobrú vec na Zobore sme podporili súhlasným stanoviskom – či už to bol konský povoz na Pyramídu, cyklotrasy, alebo rozhľadňa,“ povedal Štofko. Vyhliadkovú vežu v Bojniciach otvorili začiatkom júla, jej výška je 30 metrov, investorom boli Kúpele Bojnice.

Pozemky na Pyramíde by si investor prenajal. Biskupstvo totiž podľa Štofka pozemky na Zobore nepredáva, i keď ročne eviduje množstvo žiadostí o odkúpenie, pretože nechce zmenšovať zeleň v tomto území. „Zatiaľ nemáme od investora žiadnu písomnú žiadosť ani technickú dokumentáciu, doteraz to bolo len v ústnej rovine,“ podotkol Štofko. Základným predpokladom pre realizáciu zámeru bude získanie kladných stanovísk všetkých dotknutých orgánov.

Vyhliadková veža

Biskupstvo Nitra prišlo pred časom so zámerom výstavby lanovky na Zobor. „Nepochybne, keby boli obidva projekty – lanovka aj vyhliadková veža, tak tá synergia by bola stopercentná a malo by to aj logiku, pretože ľudia sa nás pýtali, že keď sa niekto vyvezie lanovkou na Pyramídu, čo tam bude robiť,“ myslí si Štofko.

Nitrianski mestskí poslanci vo štvrtok na zastupiteľstve nezaradili novú trasu lanovky do zmien a doplnkov územného plánu. Podľa Štofka je momentálne otázne, či biskupstvo podnikne ďalšie kroky smerom k jej realizácii a či v prípade, že sa nebude robiť lanovka, by investor išiel do výstavby vyhliadkovej veže. S Eliašom sa spojiť nepodarilo.

Dva projekty, ani jeden nestojí

Podnikateľ zo Zlatých Moraviec Slavomír Eliaš sa v Nitre v minulosti pokúšal postaviť polyfunkčné centrum s podjazdom na Palárikovej ulici v centre mesta. Po petícii obyvateľov z plánov vzišlo. V roku 2009 prišiel prostredníctvom svojej spoločnosti so zámerom stavať byty pri rieke Nitra. Obytný súbor Parkové nábrežie je súčasťou zoznamu evidovaných zámerov na výstavbu v Nitre, ktorý zverejnila radnica na jeseň 2017.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X