Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zupny dom galeria wiki.jpg
Foto: ilustračné, commons.wikimedia.org Autor: Ladislav Luppa – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0,
13. júna 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Ministerstvo rozdávalo ceny Múzeum roka a Galéria roka 2017, ocenenie poputuje aj pod Zobor

Najlepšou galériou za rok 2017 sa stala Nitrianska galéria Nitra. Cenu Andrea Kmeťa z rúk ministerky kultúry Ľubice Laššákovej prevzali na slávnostnej ceremónii v Bratislave dramaturg Vladimír Kyseľ, výtvarná teoretička Ľuba Belohradská, kurátorka zbierky moderného a súčasného umenia Katarína Bajcurová, riaditeľ Múzea vo Svätom Antone Marián Číž a historik Ján Novák. Slovenskému etnografovi Jánovi Olejníkovi udelili cenu in memoriam. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry (MK) SR.

V kategórii Múzeum roka z niekoľkých desiatok nominovaných zvíťazilo a titul Múzeum roka 2017 získalo Východoslovenské múzeum v Košiciach. Zaujalo najmä pokračovaním obnovy tabuľových malieb na krídlach oltára sv. Petra a sv. Pavla. Oltár pochádza z neznámeho kostola na Spiši a múzeum ho vlastní už desaťročia. Odbornú porotu zaujala aj výstava „Leopold Horowitz. 1838-1917. Stratený nájdený“, ktorú múzeum pripravilo spolu so Slovenskou národnou galériou k 100. výročiu úmrtia umelca.

Najlepšia galéria

Víťazom 15. ročníka súťaže Galéria roka sa stala Nitrianska galéria Nitra. Galéria v roku 2017 posilnila reprezentatívnosť kolekcie umenia 20. storočia o diela starších autorov, mladších laureátov a finalistov významných domácich a medzinárodných ocenení. V reprezentačných sálach Nitrianskej galérie zaujal najmä výstavný projekt „Príbehy (o) smrti“. Výstava bola osobnou spoveďou Ľudmily Kasaj Poláčkovej o rôznych podobách smrti, jej pripomienkach a následkoch. Subjektívne rozprávanie autorky stvárnila skupina umelcov, ktorých spája spoločná téma smrti. Vysoké hodnotenie si galéria odniesla aj za Cyklus komorných koncertov Galéria hudby, ktorý sa zameriava na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období až po súčasnú hudobnú tvorbu.

Titul najlepšieho múzea a galérie Slovenska za rok 2017 udeľuje ministerka kultúry za výnimočné výsledky a komplexný profesionálny prístup pri realizácii činností v múzeu a galérii, ich propagáciu a v neposlednom rade záujem verejnosti o podujatia. Ministerka kultúry pri príležitosti udelenia cien vyzdvihla, že múzeá a galérie si za svoju činnosť zaslúžia pozornosť nielen odborníkov, no najmä širokej verejnosti.

Udelené ceny

Šesticu nových laureátov má oddnes Cena Andreja Kmeťa. Ocenenie pomenované podľa významnej osobnosti slovenského múzejníctva sa udeľuje za rozvoj a ochranu nášho kultúrneho dedičstva, za vedecké práce pomáhajúce odbornému rastu nášho múzejníctva a galeristiky, etnografie a folkloristiky a za dlhoročnú odbornú prácu. Za rok 2017 sa laureátmi ceny stali Vladimír Kyseľ za ochranu, dokumentáciu, sprístupňovanie a popularizáciu tradičnej ľudovej kultúry; Ľuba Belohradská za prezentáciu výtvarného umenia v oblasti sochárstva; Katarína Bajcurová za vedecké spracovávanie a sprístupňovanie výtvarného umenia; Marian Číž za rozvoj múzejníctva s dôrazom na poľovníctvo a jeho históriu, Ján Novák za ochranu, dokumentáciu, sprístupňovanie a popularizáciu histórie baníctva a dejín Banskej Štiavnice a in memoriam Ján Olejník za celoživotný prínos v oblasti dokumentácie a prezentácie tradičnej ľudovej kultúry Spiša.

Ďalší ročník súťaže

Múzeá a galérie sa môžu prihlásiť do súťaže o najlepšie múzeum a galériu Slovenska za rok 2018 do 28. februára 2019. Porota bude hodnotiť ich celoročný profesionálny prístup. Ministerstvo kultúry zároveň očakáva do 28. februára 2019 prihlášky do historicky prvého ročníka súťaže Knižnica roka. Súťaž o cenu Knižnica roka má dve kategórie – regionálna knižnica a obecná knižnica/ mestská knižnica. Do súťaže sa môže prihlásiť každá verejná knižnica evidovaná v Zozname knižníc SR vedenom ministerstvom. Nominantov na cenu Andrea Kmeťa za rok 2018 navrhnú začiatkom roka 2019 Zväz múzeí na Slovensku, Rada galérií Slovenska a Rada na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva ministerke kultúry, ktorá oznámi svoje rozhodnutie na slávnostnom vyhlásení laureátov na jar 2019.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X