Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hattas.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: Mestská volebná komisia/MY Nitrianske noviny / www.facebook.com
7. novembra 2018 Správy NitraPolitika od NitraDen.sk Diskusia()

Aktualizácia: Mestská volebná komisia obdržala podnet na porušenie zákona, Hattas tvrdí, že ide o antikampaň

Mestská volebná komisia obdržala podnet na porušenie zákona č. 181/2014 Z.z. o volebnej kampani. Marek Hattas sa bráni, že neporušil zákon a ide o antikampaň, ktorú vedie radnica.

Po Nitre sa začali objavovať letáky, ktoré končia v domových schránkach či dokonca v mestskej hromadnej doprave. Dva týždne pred voľbami by sa totižto nemali zverejňovať informácie štatistického prieskumu. Hattas na spomínaných letákoch uvádza, že mu do zvolenia funkcie primátora chýbajú len tri percentná a zo svojho úspechu sa takpovediac teší.

Ako na spresnenie uviedol zapisovateľ mestskej volebnej komisie Igor Kršiak: „Malo by ísť o konanie v rozpore so zákonom, konkrétne § 17 zákona, kedy nezávislý kandidát na primátora mesta Nitry p. Hattas sa mal dopustiť porušenia zákona, keďže v rozpore so zákonom v čase 14 dní pred voľbami porušil zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov.“ 

Skm_c36818110712240 page 001.jpg
zdroj: Mestská volebná komisia/MY Nitrianske noviny

Okrem spomínaných letákov, ktoré sa objavili v domácnostiach Nitranov, mal byť zákon porušený aj tým, že si Hattas zaplatiť reklamu v jednom z nitrianskych printových médií. „Uvedeného sa mal dopustiť platenou politickou reklamou, a to zverejnením prieskumu v printovom médiu MY Nitrianske noviny,“ doplnil Kršiak.

Marek Hattas pre NitraDen.sk povedal, že ide o antikampaň a že neporušil v žiadnom prípade zákon. Doplnil aj vyjadrenie jeho právnika Mgr. Martina Horáka a JUDr. Filip Barbariča:

„Zákon č. 181/2014 Z.z. zakazuje zverejňovanie volebných prieskumov 14 dní pred voľbami. Problémom však je, že v zákone nie je definované, čo rozumie pod zverejňovaním. Som presvedčený, že výsledky daného prieskumu boli zverejnené dňa 26.10., a že pán Hattas tieto už zverejnené výsledky reprodukoval, čiže nezverejňuje žiaden nový prieskum. Ak by sa aplikoval zákaz aj na reprodukovanie už zverejnených výsledkov, boli by v rozpore so zákonom aj články v médiách, ktoré sa venujú šanciam jednotlivých kandidátov, a pri tom odkazujú na zverejnené výsledky prieskumov. Sme presvedčení, že konanie pána Hattasa je teda v súlade so zákonom. Aj zákonodarca v dôvodovej správe píše, že zákonom chce zabrániť ovplyvňovaniu verejnej mienky zverejňovaním nedôveryhodných prieskumov pred voľami. Prieskum agentúry AKO nemožno považovať za nedôveryhodný. Pre budúcnosť a budúce kampane by sme uvítali presnejší výklad zákona, aby nedochádzalo k nedorozumeniam.

Ako na záver zapisovateľ mestskej volebnej komisie Kršiak skonštatoval: „Mestská volebná komisia má zvolané stretnutie na piatok dňa 9. novembra 2018, pričom predpokladaným záverom mestskej volebnej komisie bude odstúpenie uvedeného podnetu na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá má podľa uvedeného zákona kompetenciu v danom prípade podnet posúdiť a vo veci porušenia zákona rozhodnúť.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X