Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba športovej haly
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDeň.sk
4. septembra 2018 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Mesto vyplácalo firme faktúry za práce na športovej hale napriek upozorneniam, že stavebník sa dopustil protizákonného konania

Na najbližšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Nitre, ktoré sa bude konať vo štvrtok 13. septembra 2018, sa bude preberať aj informatívna správa o rekonštrukcii telocvične na Čermáni. Správu o telocvični, ktorá vzniká na Hlbokej ulici v Nitre, predloží mestským poslancom nezávislá mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková.

Návrhom na uznesenie, ktoré bude na najbližšom mestskom zastupiteľstve prerokované, je odporúčanie, aby primátor mesta Nitra Jozef Dvonč podnikol kroky smerujúce k pozastaveniu rekonštrukcie predmetnej telocvične.

„Už niekoľko mesiacov je známe, že v Nitre na Čermáni mesto stavia telocvičňu bez právoplatného stavebného povolenia. Ide teda o čiernu stavbu. Z toho dôvodu som podala na GP, JUDr. Jaromírovi Čižnárovi trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ uvádza Kolenčíková v dokumente, ktorý bude predložený nitrianskym mestským poslancom.

„Keďže práce na telocvični pokračujú, tak som dňa 16.8.2018 bola na Mestskom úrade za vedúcou stavebného úradu Ing. Máriou Jančovičovou, od ktorej som si pýtala právoplatné stavebné povolenie. Žiadala som pani vedúcu, aby mi umožnila nazrieť do spisu a presvedčiť sa, ako poslankyni MZ, že stavebník má povolenie vydané. Jej odpoveď bola, že musím dať písomnú žiadosť, pretože nie som účastník konania. V mojej 16 ročnej práci v komunálnej politike sa mi takého niečo ešte nestalo. Poslanec MZ má právo si pýtať informácie. Napísala som preto ručne žiadosť o poskytnutie stavebného povolenia. A na základe toho, čo sa udialo a na základe informácií, že stavba nemá dodatočné stavebné povolenie, som podala na Okresný súd v Nitre „Návrh na nariadenie neodkladného opatrenia“,“ pokračovala Kolenčíková.

Ako sa ďalej uvádza v správe, ktorá bude predložená na zasadnutí mestského zastupiteľstva, celý prípad čiernej stavby na Čermáni má podľa poslankyne zaujímavú genézu. Podľa jej slov bol objekt bývalej telocvične spolu s areálom, ktorý k nej prislúchal, dlhé roky mimo záujmu mesta. V roku 2015 však mesto našlo finančné zdroje na rekonštrukciu, získalo príslušné stavebné povolenie a ďalej sa nič nedialo. „Až po dvoch rokoch, keď stará telocvičňa, aká náhoda, vyhorela do tla, začala sa realizovať stavba. Ale nie rekonštrukcia – stavba, pochopiteľne, úplne nová,“ píše sa v informatívnej správe.

Podľa ďalších informácií z dokumentu predkladaného mestskému zastupiteľstvu, mesto spočiatku argumentovalo tým, že postačujúcim bude povolenie na rekonštrukciu. Stavebný úrad obce Dolné Lefantovce, ako orgán štátneho stavebného dohľadu, však vykonal 22. mája tohto roka obhliadku stavby, po ktorej skonštatoval, že stavebník – mesto Nitra – realizuje stavbu v rozpore so zákonom a bez právoplatného stavebného povolenia.

„Čierna stavba mala byť okamžite zastavená. Nebola. Podľa stanoviska z obhliadky malo mesto do 90 dní predložiť dodatočné stavebné povolenie a dať stavbu do súladu so zákonom. Keďže tento termín sa blížil, žiadala som nahliadnuť do spisu, či si mesto splnilo povinnosť a dodatočné stavebné povolenie si vybavilo. To mi umožnené nebolo. Keďže ďalším hroziacim krokom v tomto prípade je nariadenie o likvidácii čiernej stavby, podala som na súd návrh na predbežné opatrenie, aby sa predišlo ďalším škodám,“ uviedla nezávislá mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková. Ako ďalej poslankyňa doplnila, dňa 24. augusta tohto roka podala žiadosť o vykonanie štátneho stavebného dohľadu na Slovenskú stavebnú inšpekciu v Nitre.

O pár dní neskôr, a to konkrétne 27. augusta 2018 bolo podaná žiadosť na Okresnú prokuratúru v Nitre na „Preskúmanie zákonnosti postupu stavebného úradu v Nitre“ pri rekonštrukcii stavby telocvičňa Hlboká, na parcelách č. 6906, 6915/4 v katastrálnom území Nitra, mestská časť Čermáň.

„V plnej miere si uvedomujem, že nový športový areál by ktorákoľvek mestská časť brala všetkými desiatimi. Rovnako si ale uvedomujem, že mestský úrad sa nemôže chovať ako hulvát. Má predstavovať autoritu, ktorá vždy postupuje v súlade so zákonom, aby mohla s plnou vážnosťou vyžadovať dodržiavanie zákonov od iných. A v tomto prípade, žiaľbohu, mesto fatálne zlyhalo,“ napísala Kolenčíková v informatívnej správe.

Chronológia rekonštrukcie telocvične na Čermáni je podľa mestskej poslankyne nasledovná:

  • Dňa 20. marca 2018 bola podaná osobná žiadosť občana mesta Nitra, na stavebnom úrade v Nitre kvôli preukázaniu riadneho stavebného povolenia, nakoľko sa šírili informácie o čiernej stavbe. Občan nedostal žiadnu odpoveď.
  • Dňa 21. marca 2018 občan osobne dokumentoval protizákonnú činnosť na stavenisku z verejnej komunikácie, bol fyzicky napadnutý a podal trestné oznámenie.
  • Dňa 22. marca 2018 občan žiadal Stavebný úrad o vykonanie štátneho stavebného dohľadu.
  • Dňa 24. marca 2018 občan upozornil primátora Jozefa Dvonča na nezákonné konanie formou sms, zaslal fotky z nezákonného konania pomocou MMS, bez reakcie primátora Jozefa Dvonča.
  • Dňa 26. marca 2018 občan písomne upozornil primátora Jozefa Dvonča na nezákonné konanie a porušenie zákona.
  • Dňa 27. marca 2018 občan upozornil listom všetkých poslancov MZ Nitra na nezákonné konanie a porušenie zákona. Na základe tejto informácie sa ako poslankyňa MZ v Nitre Renáta Kolenčíková oboznámila so všetkými skutočnosťami okolo stavby.
  • Dňa 22. mája 2018 bol vykonaný Štátny stavebný dohľad /“ďalej ŠSD“/, ktorého sa mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková osobne zúčastnila a ktorý skonštatoval nezákonné konanie a porušenie zákona s okamžitým zastavením stavby. Podľa §88a ods.6 písmeno a, je možné nariadenie odstránenia nezákonnej, čiernej stavby, stavanej z verejných prostriedkov mesta Nitra, čo je napísané aj vo vyjadrení.
  • Dňa 8. augusta 2018 Kolenčíková v súvislosti so stavbou podala na Generálnu prokuratúru JUDr. Jaromírovi Čižnárovi trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
  • Dňa 16. augusta 2018 Kolenčíková osobne na Mestskom úrade požiadala Ing. Jančovičovú o preukázanie riadneho – právoplatného stavebného povolenia k stavbe. Vedúca odboru jej údajne povedala, že nie je účastník konania, aby požiadala o informácie písomne. V ten istý deň podala Kolenčíková na stavebný odbor písomnú žiadosť o predloženie právoplatného stavebného povolenia – „Telocvičňa Hlboká“. Na základe týchto skutočností v rovnaký deň podala na Okresný súd v Nitre proti stavebníkovi Mestu Nitra „Návrh na nariadenie neodkladného opatrenia“.
  • Dňa 27. augusta 2018 dala mestská poslankyňa Kolenčíková žiadosť na Okresnú prokuratúru v Nitre na „Preskúmanie zákonnosti postupu stavebného úradu v Nitre, zastúpeného: Ing. Mária Jančovičová a porušenia zákona zo strany mesta Nitra, zastúpeného: primátorom Ing. Jozefom Dvončom pri rekonštrukcii stavby telocvičňa Hlboká, na parcelách č. 6906, 6915/4 v katastrálnom území Nitra, mestská časť Čermáň.

„Osobne som sa na dvoch zastupiteľstvách pýtala primátora Jozefa Dvonča a prednostu MsÚ, či má stavba všetky zákonné náležitosti a či sa nedeje nič protizákonné. Pán primátor, aj pán prednosta mi odpovedali, že všetko je v poriadku. Všetky moje tvrdenia mám podložené dokladmi,“ uviedla Kolenčíková v informatívnej správe.

Ako poslankyňa Kolenčíková dodala, napriek zisteným skutočnostiam a upozorneniam na protizákonné konanie stavebník mesto Nitra spoločnosti HUPRO TRADE SE Žilina preplatilo faktúry. Konkrétne išlo o tieto:

Faktura_hupro_trade_01.jpg
zdroj: mesto Nitra
Faktura_hupro_trade_02.jpg
zdroj: mesto Nitra
Faktura_hupro_trade_03.jpg
zdroj: mesto Nitra
Faktura_hupro_trade_04.jpg
zdroj: mesto Nitra
Faktura_hupro_trade_05.jpg
zdroj: mesto Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X