Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biodiverzna-luka-levice-nitra-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
3. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Mesto v Nitrianskom kraji ide ako prvé zakladať biodiverzné lúky, pretože intenzívne kosenie škodí faune

Levice sa rozhodli spravovať zeleň prírode blízkym spôsobom.

Vo vybraných lokalitách mesto založí biodiverzné lúky. Intenzívne kosenie škodí faune, ktorá pre svoj životný priestor využíva trávnaté porasty. „Dôvodom zmeny klasického prístupu k údržbe verejnej zelene je uvedomenie si následkov straty biodiverzity, teda druhovej rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov,“ informuje radnica. Biodiverzné lúky s nízkou frekvenciou kosenia majú vzniknúť na Ludanskej ulici, Novom cintoríne, v parku pri Levickom hrade, v Parku M. R. Štefánika, na Pereckej ulici v dvoch lokalitách, na Poľnej ulici v dvoch lokalitách, na Rázusovej, Saratovskej, Nejedlého a Vajanského ulici.

Samospráva poukazuje na to, že populácia včiel a motýľov, ktoré patria ku kľúčovým opeľovačom, je ohrozená. V Európe je ohrozených až 40 percent včiel a 30 percent motýľov a Slovensko nie je výnimkou. Takmer 75 percent plodín pritom závisí od opeľovačov. Tí významne prispievajú k udržaniu ekologickej rovnováhy, a teda aj k dostupnosti kvalitných potravín a k zdraviu obyvateľstva.

Kosenie zamedzuje jednoročným rastlinám vysemeniť sa. „Motorové kosačky prispievajú k emisiám CO2. Majú veľmi slabý výkon motora a len pre porovnanie – v prepočte na rovnaký výkon kosačka emituje 35-krát viac CO2 ako osobný automobil,“ doplnila radnica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X