Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oblaky pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
13. decembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Mesto sa chce adaptovať na klimatické zmeny, bude žiadať príspevok z EÚ

Mesto Nitra plánuje dať vypracovať stratégiu adaptačných opatrení na zmenu klímy. Na tento účel chce požiadať o nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Celkové výdavky na projekt sú vyčíslené na 43 133 eur, mesto by ho spolufinancovalo piatimi percentami. Predloženie žiadosti v rámci výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu budú schvaľovať mestskí poslanci vo štvrtok na zastupiteľstve.

Dokument bude obsahovať prognózy vývoja zmeny klímy na území mesta a identifikuje predpokladané dôsledky tohto javu. Zmapuje netienené plochy, identifikuje tepelné ostrovy v meste a navrhne opatrenia. Zaoberať sa bude napríklad aj dostupnosťou klimatizácie v MHD a tienenia na zastávkach. Odporučí tiež využívanie alternatívnych foriem zelene, ako je napríklad strešná zeleň, mobilná zeleň či vegetačné otvory v rámci spevnených plôch. Stratégia má tiež posúdiť nebezpečenstvo prívalových dažďov a záplav a riešiť otázku zadržiavania dažďovej vody zo striech budov, z parkovísk a z miestnych komunikácií.

Mesto chce okrem toho získať peniaze z eurofondov aj na Generálny plán zelene pre mesto Nitra s celkovými nákladmi 60 133 eur, ktorý zhodnotí aktuálnu situáciu v oblasti zelene a navrhne regeneráciu vybraných zelených plôch, výsadbu zelene na nových územiach v meste a odporučí druhovú skladbu drevín.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X