Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: NitraDen.sk, SH
4. septembra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Medzinárodný festival Divadelná Nitra opäť prinesie bohatý program so zaujímavými inscenáciami

Odozvy ekologických tém nachádzame aj v iných inscenáciách, napríklad v inscenácii Sme krajina Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena.

Hlavný program 32. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra prinesie 12 inscenácií, z toho štyri zahraničné produkcie z Belgicka a Ukrajiny. Ďalšie štyri budú diela nezávislých slovenských divadiel a vo zvyšných štyroch prípadoch pôjde o inscenácie slovenských zriaďovaných divadiel. Festival bude od 22. do 27. septembra v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Podtitulom festivalu je téma Odozvy/Responses. Organizátori interpretujú tému festivalu ako záujem o veci naokolo, vedomosť o stave najbližších i sveta, ako vzájomnú interakciu, ktorá nám pomáha prežiť a nachádzať zmysel života. Tieto motívy sa prirodzene odzrkadľujú aj v hlavnom programe.

Je to reakcia na apatiu spoločnosti spôsobenú kritickými udalosťami posledného obdobia, predovšetkým agresiou na Ukrajine, ekologickou a ekonomickou krízou či pandémiou. Odozvu chceme vyvolať aj u návštevníkov festivalu ako nástroj proti celosvetovo pozorovanej diváckej kríze,“ povedala riaditeľka festivalu Darina Kárová.

Ničenie prírodných zdrojov

Ako ďalej pokračovala, nečakaná a silná je výpoveď belgických inscenácií Banské príbehy, Príjemný ostrov, Z morského dna ako odozva na ničenie prírodných zdrojov a unikátnych miest na našej planéte. Odozvy ekologických tém nachádzame aj v iných inscenáciách, napríklad v inscenácii Sme krajina Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena.

Mnohí tvorcovia dnes reflektujú tému vojny – od trójskej pred troma tisícročiami v inscenácii Hekuba Slovenského komorného divadla Martin až po horúcu súčasnosť v podobe vojny na Ukrajine v podaní pôvodom ukrajinského hudobno-divadelného zoskupenia Dakh Daughters.

V ďalších dielach programu festivalu nachádzame odozvy dejinných udalostí a príbehov historických osobností, dozvuky osudov migrantov u nás, rezonuje téma prehodnocovania tradícií a hľadania identity – privátnej i národnej, ako aj overovanie hraníc ľudskej úzkosti alebo brehov neznámej rieky,“ dodala Kárová.

Vrchol zahraničného programu

Vrcholom zahraničného programu i celého festivalu bude unikátny kabaret Danse Macabre (Tanec smrti) ukrajinskej hudobnej a performatívnej skupiny Dakh Daughters, ktorá sa stala jedným z hlavných symbolov odporu proti potláčaniu ukrajinskej demokracie.

Zoskupenie šiestich herečiek pod vedením režiséra Vlada Trojického sa divákom Divadelnej Nitry predstavilo už v roku 2016 s angažovaným kabaretom Ruže, v ktorom prvýkrát prinieslo tému vojnového konfliktu na východe Ukrajiny.

Piesne, ktoré sa objavujú v Danse Macabre, sú zmesou rôznych žánrov od postpunku po ukrajinský folklór. Dakh Daughters ich na javisku prepájajú s autentickými príbehmi ukrajinských žien i s citáciami z Knihy Jób. Inscenácia je tak svedectvom o vojne i exile, obžalobou, nostalgickou spomienkou na rodnú krajinu i veľkolepou šou v jednom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X