Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Delfínoterapia
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ludialudom.sk, Marika Momková
14. novembra 2023 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk Diskusia()

Malý Adamko z Nitrianskeho kraja má autizmus, pomáha mu unikátna delfínoterapia

Adamkovi sa vďaka špeciálnej terapii s delfínmi naštartovala reč a zvláda celkom dobre školu.

Chlapci vo veku 8 rokov majú v škole kamarátov, chodia na krúžky a voľný čas si krátia rôznymi aktivitami. Adamko z obce Rastislavice pri Nitre však nemá rovnaký život, ako majú jeho rovesníci.

Adamko trpí detským autizmom s ľahkou mentálnou retardáciou a ADHD. Autistické dieťa nedokáže pochopiť svoje okolie, nedokáže reagovať na podnety ako iné deti a nevie sa socializovať. ADHD sa prejavuje hyperaktivitou či nepozornosťou.

Unikátna delfínoterapia

Malému chlapcovi sa zlepšil zdravotný stav s delfínoterapiou. Cieľom tejto špeciálnej terapie je zvýšiť zmyslovú činnosť detí s rôznymi ochoreniami. V bazéne je dieťa spolu s delfínom a terapeutom.

Dieťa s delfínom pláva, dotýka sa ho alebo sa spoločne hrajú s loptou. Účinky terapie sa môžu dostaviť hneď, ale aj po niekoľkých mesiacoch.

Vďaka delfínoterapii si buduje dieťa vnútorný pokoj, zlepší sa mu komunikácia, dokáže lepšie ovládať jemnú a hrubú motoriku. Dieťa je celkovo spokojnejšie a zlepší sa taktiež jeho imunitný systém.

Inteligentné cicavce dokážu vycítiť oblasť postihnutia alebo fyzickú traumu v tele. Delfíny majú prirodzený sonar, ktorý vydáva ultrazvukové vlny a tie slúžia na orientáciu v priestore. Keď vidia človeka, naskenujú si ho a keď vidia „odchýlky“ a čo v tele nemá byť, začnú na toto miesto vysielať ultrazvukové vlny.

Delfínoterapia
Foto: ludialudom.sk, Marika Momková

Posun aj u Adamka

Po stretnutí s delfínom sa Adamkovi zlepšilo porozumenie a jeho amoky sa takmer stratili. Taktiež podáva v škole dobré výkony a dokáže prespať celú noc.

Rodičia veria, že vďaka delfínoterapii má ich malý syn šancu plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti. Adamkovi sa síce naštartovala reč, avšak stále je v hovorení na úrovni 4-ročného chlapca.

Adamko si vyžaduje 24-hodinú opateru a rodina pre neho robí, čo je v jej silách. Delfínoterapie sú však finančne náročné. Rodina zverejnila zbierku na stránke ludialudom.sk. Za každú finančnú pomoc bude vďačná a prostriedky poputujú na Adamkovu liečbu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X