Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kastiel_kynek.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.com
22. septembra 2018 Nezaradené od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Liečebno-výchovné sanatórium v mestskej časti Kynek prešlo rekonštrukciou, bolo v dezolátnom stave

Sociálne zariadenia pre deti boli v dezolátnom stave, za 40 rokov sa do nich neinvestovalo.

Liečebno-výchovné sanatórium v nitrianskej mestskej časti Kynek prešlo rekonštrukciou vnútorných priestorov. Počas leta tu vynovili sociálne zariadenia pre deti aj dospelých, vymenili radiátory a robili sa aj ďalšie menšie úpravy. Investícia dosiahla 41 340 eur. Zaplatila ju spoločnosť Takenaka, ktorá stavia pre Jaguar Land Rover závod v Nitre. Investíciu v piatok odovzdala ako dar sanatóriu.

Zariadenie sídli v kaštieli z 19. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Zriaďovateľom sanatória je Ministerstvo vnútra SR – Okresný úrad Nitra. Sú tu deti prvého stupňa základnej školy s poruchami aktivity a pozornosti predovšetkým z Nitrianskeho kraja, ale aj z iných krajov Slovenska. Ako povedala pre agentúru SITA riaditeľka sanatória Petra Vágová, na výchovno-liečebný pobyt sem prichádzajú nielen deti z rodín, ale aj z detských domovov na základe súdnych rozhodnutí.

Sociálne zariadenia pre deti boli v dezolátnom stave, za 40 rokov sa do nich neinvestovalo. Mali problémy s vlhkosťou, kanalizáciou a zápachom. „Nápad opravy týchto priestorov vznikol veľmi spontánne, v adventnom čase som sem priviedol riaditeľa výstavby závodu Jaguar Land Rover a on sa ponúkol, že sa pokúsi dohodnúť rekonštrukciu,“ priblížil prednosta Okresného úradu Nitra Karol Borik. Práce sa začali predposledný júnový týždeň a stihli ich ukončiť do začiatku školského roka. Na rekonštrukciu dohliadali pamiatkari. „Nevyzeralo to dobre, nebolo to vhodné pre deti, tak sme sa snažili pomôcť, urobilo sa to veľmi rýchlo,“ povedal riaditeľ výstavby závodu Jaguar Land Rover Wolfgang Holmann.

Kapacita zariadenia je 24 detí. Dnes ich je tu 15, čo je na začiatku školského roka bežné, pretože deti sem prichádzajú počas školského roka po tom, čo prepuknú problémy v ich kmeňových školách. „Predpokladám, že kapacita sa nielen naplní, ale bude väčší dopyt, ako je kapacita,“ domnieva sa riaditeľka. Deti v zariadení strávia minimálne tri mesiace a maximálne jeden rok. Súdnym rozhodnutím sem však dieťa možno umiestniť aj opakovane.

„Máme tu deti s poruchami aktivity a pozornosti, vývinovými poruchami učenia a už dnes môžeme povedať, že ku všetkým týmto diagnózam je pridružená aj porucha správania, psychiatrické poruchy a potom aj rôzne iné faktory vyplývajúce z vonkajšieho, rodinného či školského prostredia,“ vymenovala Vágová.

Kaštieľ, v ktorom sa sanatórium nachádza, by si vyžadoval rekonštrukciu aj zvonka, je v schátranom stave. Projekt obnovy zatiaľ nie je vypracovaný. „Je to o peniazoch, ale určite sa do toho pustíme, sľubujeme,“ povedal Borik.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X