Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Povesti a legendy o Nitre
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: visitnitra.eu, gettyimages

KVÍZ: Ako dobre poznáte staré legendy a príbehy o Nitre?

Tak ako mnohé iné slovenské mestá, aj Nitra je opradená starými príbehmi a legendami. Príbehy plné fantázie sa medzi ľuďmi tradujú už stáročia. Viažu sa na známe stavby či sochy v centre mesta. Otestujte sa v dnešnom kvíze. Nezabudnite sa podeliť o váš výsledok na Facebookovej stránke Nitradeň. 😊

1. Na nádvorí Nitrianskeho hradu umierajúci kráľ Svätopluk rozdal svojim synom 3 prúty, aby im vysvetlil, že budú najsilnejší v trojici. Doplňte mená Svätoplukových synov.

a) Mojmír, Svätopluk, Konštantín
b) Mojmír, Svätopluk, Pravoslav
c) Mojmír, Svätopluk, Predslav

2. K hradnej veži sa viaže smutná legenda o Vazilovi. Ako znie?

a) Vazilova manželka spáchala samovraždu, pretože sa jej narodilo mŕtve dieťa. Zjavuje sa podnes na hradnej veži ako Čierna pani. Vazila jej smrť tak vzala, až od nešťastia nevládal ďalej žiť a skočil z hradnej veže.
b) Vazila dal oslepiť jeho bratranec, aby sa nedostal na trón. Mních uvrhol na mesto kliatbu, podľa ktorej mala byť noc v Nitre 2 dni. Tak sa aj stalo.
c) Vazil bol nemanželské dieťa. Jeho macocha na neho žiarlila, pretože Vazila uprednostňoval otec pred ich ostatnými deťmi. Macocha ho uriekla a vyveštila mu, že sa nedožije 10. narodenín. Osud sa naplnil – chlapec zomrel na poľovačke s otcom.

3. Jeden z nitrianskych domov je podopieraný svalnatým mužom. Ide o kováča Corgoňa, ktorému bola Nitra vďačná. Prečo Nitra spomína na tohto muža?

a) Svojou nadprirodzenou silou dokázal ubrániť mesto pred nájazdmi Turkov.
b) Ukoval zázračné brnenie pre kráľa, ktorý vyhral veľa bitiek a nikto ho nedokázal premôcť.
c) Keď zasiahlo mesto zemetrasenie, Corgoň pomáhal zachraňovať obyvateľov. Zomrel však po tom, čo sa na neho zrútil dom. Na mieste, kde vyhasol jeho život, stojí pamätná socha.

4. Pred budovou Ponitrianskeho múzea je v zemi zapichnutý bronzový meč knižeťa Pribinu. Čo symbolizuje?

a) Mier
b) Slobodu mesta
c) Večnú slávu mesta

5. O jednom mieste v Nitre sa tradovalo, že sa na ňom pravidelne zjavuje Panna Mária s malým Ježišom v náručí. Na ktorom?

a) Na vrchu Zobor.
b) Na Kalvárii.
c) V kostolíku sv. Michala Archanjela.

6. Medzi domácimi sa tiež traduje, že presne o polnoci sa pod hradným kopcom objaví veľký čierny pes s červenými očami. Kto je do neho zakliaty?

a) Kráľov syn, ktorý bol krutý. Znásilňoval mladé ženy a zabíjal nevinných ľudí pre potešenie. Raz zabil bosorkinu dcéru. Bosorka ho prekliala s tým, že nikdy nenájde pokoj a bude blúdiť Nitrou ako čierny pes.
b) Ide o Turka, ktorý zabil veľa obrancov mesta. Jeho trest je byť navždy prevteleným do čierneho psa, ktorý má chrániť mesto.
c) Ide o zlodeja, ktorého odsúdili na trest smrti. Tesne pred svojou smrťou zakopal v okolí hradného kopca poklad, no páni hradu ho našli a skonfiškovali. Zlodejov duch ako čierny pes hľadá svoj poklad dodnes.

7. V Hornom meste sa zjavovala strašidelná postava. Vždy, keď ju niekto uvidel, nastalo nejaké nešťastie alebo prírodná katastrofa. O akú postavu išlo?

a) Bezhlavý mních
b) Bosorka s červeným klobúkom
c) Vodník s červeným klobúkom

8. Poznáte legendu o strašidelnom žobrákovi? V uličke, ktorá smeruje od Mostnej na hradný kopec, sa vždy o polnoci zjavil žobrák a pýtal drobné. Koho je to duch?

a) Žobráka, ktorý zomrel nešťastnou náhodou. Dodnes sa potuluje po uličkách mesta, pretože si neuvedomuje, že je mŕtvy.
b) Chamtivého mlynára, ktorý nikdy nedal žobrákom ani cent. Za svoju lakomosť pyká a musí navždy žobrať.
c) Chamtivého syna mlynára, ktorý utiekol so všetkými peniazmi po nebohých rodičoch a svojmu mladšiemu bratovi nedal nič. Brat ho preklial a ako trest musí starší syn žobrať peniaze navždy.

Správne odpovede:

1 c) Svätoplukovi synovia sa volali Mojmír, Svätopluk a Predslav.
2 b) Vazala nechal oslepiť vlastný bratranec. Tak, ako kliatba predpovedala, Nitra sa ponorila na 2 dni do tmy.
3 a) Tradovalo sa, že kováč Corgoň má nadprirodzenú moc, pomocou ktorej dokázal ochrániť mesto pred nájazdmi Turkov.
4 a) Pribinov meč je symbolom mieru.
5 c) Panna Mária s Ježišom sa vraj zjavuje v kostolíku sv. Michala Archanjela.
6 b) Hovorí sa, že čierny pes je duch Turka.
7 a) V Hornom meste sa zjavovala postava bezhlavého mnícha.
8 b) Strašidelný žobrák je duchom chamtivého mlynára, ktorý bol veľmi lakomý.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X