Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gymnazium cintorinska 4 maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
29. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Kraj zruší jedno gymnázium, nové zriadi a 11 stredných škôl premenuje

Viacero zmien v oblasti stredných škôl schválili poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja na májovom zastupiteľstve. Kraj zruší k 31. augustu Gymnázium na Štúrovej 16 v Želiezovciach.

Jeho právnym nástupcom sa stane Gymnázium Jána Amosa Komenského s vyučovacím jazykom maďarským, ktoré sídli v rovnakej budove. Dôvodom je, že o slovenské gymnázium je veľmi nízky záujem. V súčasnosti tam študuje 34 žiakov, z toho 22 maturantov. Gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským má 57 žiakov, z toho 20 maturantov. Po novom vypadne z jeho názvu „s vyučovacím jazykom maďarským“, pretože vyučovať sa bude aj v slovenskom jazyku.

Nové gymnázium

V Nitre vznikne k 1. januáru 2019 nové Gymnázium Slančíkovej 2. Jeho základom sa stane súčasné Športové gymnázium, ktoré je organizačnou zložkou Spojenej školy na Slančíkovej 2. Zmení sa aj zameranie školy. Budú tam dva vzdelávacie odbory: gymnázium – osemročná forma štúdia a gymnázium – bilingválne štúdium francúzskeho jazyka. Dôvodom zmeny je, že podľa školského zákona sa od januára 2019 stanú súčasné športové gymnáziá strednými športovými školami s výhradne športovým zameraním. Gymnáziá zároveň už nebudú môcť mať vzdelávací odbor zameraný na šport. Súčasné Športové gymnázium má vzdelávacie odbory gymnázium, gymnázium – šport, gymnázium – cudzie jazyky, gymnázium – telesná výchova.

Nové názvy

Kraj zároveň k 1. septembru premenuje 11 stredných škôl. Dôvodom sú zmeny v zákone o odbornom vzdelávaní a príprave, podľa ktorých majú stredné odborné školy dostať prívlastok. Napríklad Stredná odborná škola na Cintorínskej ulici v Nitre bude po novom Stredná odborná škola techniky a služieb, Stredná priemyselná škola na Ulici Františka Hečku v Leviciach sa bude volať Stredná priemyselná škola strojnícka a elektrotechnická. Prívlastky navrhli riaditelia jednotlivých škôl.

Poslanci zároveň schválili predloženie žiadostí o poskytnutie dotácií v celkovej výške 88 176 eur na dostavbu, rekonštrukciu alebo výstavbu novej telocvične pre desať stredných škôl v kraji. Výzvu vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, spolufinancovanie kraja bude najmenej desať percent z poskytnutej dotácie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X