Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra byty prenajom ceny mesto zobor hrad mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com
17. mája 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Kraj chce z eurofondov znížiť vplyv uhlíka na životné prostredie a ušetriť

Cieľom projektu je ušetriť na prevádzkových nákladoch krajských zariadení, a tým zároveň pomôcť životnému prostrediu.

Nitriansky samosprávny kraj sa bude uchádzať o financie z Európskej únie na vypracovanie regionálnej nízkouhlíkovej stratégie. Cieľom projektu je ušetriť na prevádzkových nákladoch krajských zariadení, a tým zároveň pomôcť životnému prostrediu. Peniaze chce kraj získať z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Predloženie projektu schválili krajskí poslanci na májovom zastupiteľstve. Predkladateľ návrhu Jozef Dvonč spresnil, že maximálna výška žiadaného príspevku je 300-tisíc eur. Pre Nitriansky samosprávny kraj to znamená maximálnu výšku finančnej účasti 15-tisíc eur, keďže prijímateľ príspevku sa musí spolupodieľať na financovaní piatimi percentami.

Jednou z nosných priorít Európskej únie je znížiť vplyv uhlíka na životné prostredie. Dosť dôležitým bodom v rámci toho je svietenie – hlavne v školách, ale aj v iných zariadeniach. Myslím si, že je rozumné tento projekt využiť, pretože sa bude týkať všetkých škôl a veľmi vážnym spôsobom nám ušetrí prevádzkové náklady,“ povedal nitriansky župan Milan Belica.

Cieľom stratégie v oblasti tepelnej energetiky pre zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja bude nastaviť nízkouhlíkové opatrenia zamerané najmä na energetickú efektívnosť a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Stratégia bude tvoriť platformu pre vypracovanie konkrétnych projektových zámerov jednotlivých krajských zariadení, ako sú stredné školy, kultúrne inštitúcie či zariadenia sociálnych služieb.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X