Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pariz pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
9. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Kraj chce v Nitre zriadiť gymnázium s bilingválnym štúdiom francúzštiny

V Nitre má vzniknúť nové Gymnázium na Slančíkovej 2. Jeho základom sa stane súčasné Športové gymnázium, ktoré je organizačnou zložkou Spojenej školy na Slančíkovej 2. Zmeniť sa má aj zameranie školy. Nitriansky samosprávny kraj ako zriaďovateľ navrhuje dva vzdelávacie odbory: gymnázium – osemročná forma štúdia a gymnázium – bilingválne štúdium francúzskeho jazyka. O návrhu budú rozhodovať krajskí poslanci na zastupiteľstve, ktoré bude v pondelok 14. mája.

Dôvodom pripravovanej zmeny je, že podľa školského zákona sa od 1. januára 2019 stanú súčasné športové gymnáziá strednými športovými školami. Gymnáziá už nebudú môcť mať vzdelávací odbor zameraný na šport. Stredné športové školy budú môcť mať len športové zameranie. V súčasnosti má Spojená škola na Slančíkovej 2 tri organizačné zložky – Hotelová akadémia, Stredná priemyselná škola potravinárska a Športové gymnázium, ktoré má vzdelávacie odbory gymnázium, gymnázium – šport, gymnázium – cudzie jazyky, gymnázium – telesná výchova. Žiaci, ktorí boli prijatí podľa vtedy platných predpisov, doštudujú, a odbory potom zaniknú.

Záujem o francúzštinu rastie

Športové gymnázium aktívne spolupracuje s Veľvyslanectvom Francúzskej republiky na Slovensku a so samosprávou regiónu Grand – Est vo Francúzsku. „Výučbu zabezpečujú kvalifikovaní pedagógovia francúzskeho jazyka a lektori z Francúzska, vedomosti žiakov sa overujú absolvovaním medzinárodne platných skúšok DELF rôzneho stupňa náročnosti, súčasťou štúdia sú výmenné stáže žiakov a pedagógov vo Francúzsku,“ píše sa v návrhu, ktorý vypracoval vedúci odboru vzdelávania a kultúry Nitrianskeho samosprávneho kraja Vladimír Gubiš.

Francúzštinu tu preto odporúča zachovať, záujem o štúdium tohto jazyka navyše rastie. Na území Nitrianskeho kraja je 27 gymnázií, z toho 17 v zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Novovzniknutú školu pričlenia ako organizačnú zložku do Spojenej školy na Slančíkovej 2, počte gymnázií v kraji sa teda nezmení.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X