Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotníci, doktor
ilustračné: SITA
13. decembra 2013 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Kraj chce stavať nové zariadenia sociálnych služieb

Nitra 13. decembra – Podľa predsedu kraja Milana Belicu pôjde o najväčší pokrok v poskytovaní sociálnych služieb za posledné obdobie. „Ide o desať významných projektov, ktoré by mali podporiť kvalitu služieb a ponúknuť ľuďom, ktorí sú na ne odkázaní, skutočne to, čo potrebujú,“ povedal.

Nové ZSS v Nitrianskom kraji nemajú vznikať adaptáciou a prestavbou už existujúcich nevyužívaných budov, ale budú postavené na základe súčasných moderných požiadaviek. „Často je tu snaha, aby sme takéto zariadenia vytvárali v opustených budovách, v bývalých školách… My ale máme takú predstavu a ja ju aj vehementne presadzujem, že možno to nie je najlepšia myšlienka. Máme pôdu, máme pozemky. Podľa môjho názoru preto treba vytvárať na zelenej lúke opakované projekty, nenáročné a jednoduché. Projekty, ktoré sú šité na mieru klientom. Lebo tam sú často ľudia, ktorí sú napríklad zdravotne postihnutí. Malo by ísť o ZSS takého rodinnejšieho typu. Chceme to skúsiť,“ skonštatoval Belica.

Podľa jeho slov bude ešte nutné zosúladiť predstavy kraja s platnými právnymi normami. „A potom môžeme začať robiť. Je to jedna z ciest, ako budovať domovy rodinného typu. Také, kde by sa tí ľudia cítili prirodzenejšie. Takže máme pripravených desať projektov zameraných aj na modernizáciu súčasných aj na výstavbu nových zariadení. Z hľadiska našich predstáv si to ešte musíme ujasniť. Chceme postupne odchádzať od tých klasických ZSS a ísť novou cestou,“ povedal Belica.

Pripomenul, že limitujúcim faktorom pri realizácii projektov budú aj financie. Tie by sa mohli nájsť v rezerve kraja, prípadne by sa dali získať v podobe úverov. „Ja chcem veriť tomu, že kríza doznieva a ekonomika sa rozhýbe. A práve vtedy je dobré zapojiť tieto naše kumulatívne zdroje, aby sa vyvolala lepšia synergia. Určite sa s tým chceme popasovať, ale do tohto už bude v rámci rozpočtových opatrení vstupovať zastupiteľstvo, ktoré vzišlo z nedávnych volieb,“ dodal Belica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X