Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Screen shot 2017 05 14 at 18.15.45.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
14. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk

Komentár: Ako bude Nitra vyzerať o pár rokov – imigranti, bývanie, výstavba, politika?

Z malej Nitry sa onedlho stane internacionálne mesto s prisťahovalcami, či už pásovými zamestnancami alebo manažérmi, prichádzajúcimi do fabrík, a ich rodinami. Prisťahovalcov – robotníkov budú tvoriť zväčša Rumuni, Srbi, možno aj Ukrajinci a manažment najmä Angličania a Nemci.

Doprava v centre mesta skolabuje, veď už teraz nie je s relatívne slabým náporom áut v niektoré dni zvládnuteľná, a radnica nie je schopná nájsť riešenie.

Problémom bude aj naďalej parkovanie na sídliskách. Krátkozrakí ľudia na radnici to budú riešiť novými parkoviskami, ale to nie je cesta k nájdeniu východiska. Viac parkovísk = viac áut. Odborníci v infraštruktúre sa zhodujú na tom, že len kvalitná a premyslená hromadná doprava a infraštruktúra okolo môžu túto situáciu dlhodobo vyriešiť.

Pokiaľ sa postavia všetky avizované novostavby, staré byty na sídliskách môžu o 2 – 3 roky cenovo stagnovať, možno aj jemne padnúť na cene. To je dôvod, prečo sa v súčasnosti neoplatí investovať do bežných panelákových bytov. Porastú aj ceny nájmov, môžeme očakávať nárast o približne 20 – 30 %.

Väčšina prisťahovalcov – robotníkov v Jaguari bude bývať v ubytovni pre viac ako 1 000 ľudí, ktorú stavajú pri priemyselnom parku.

Nové byty, ak by všetky išli do predaja naraz, alebo spustili investori predaj v zlom čase (ešte by nebol dopyt zo strany nových zamestnancov), budú stagnovať s predajom, prinášať zľavy a extra ponuky.

Karty s cenami novostavieb môže zamiešať aj to, ak by v z Mochoviec odišli talianske firmy a Taliani z Nitry.

Služby v Nitre výrazne porastú, keďže sa značne zvýši počet ľudí v Nitre. Biznis v tomto odvetví sa oplatí, avšak ešte je na to čas. Dočkáme sa pravdepodobne viac internacionálnych reštaurácií. Pribudnú nové zdravotnícke zariadenia, súkromné školy, škôlky a podobne.

Ďalším primátorom sa stane nejaký nitriansky „Nesrovnal“ (primátor Bratislavy) alebo „Bročka“ (primátor Trnavy), lebo ľudia už budú chcieť vidieť nové tváre a schopných „manažérov“ v politike. Aj keď netvrdím, že spomínaní páni sú schopní, ľudia si to však o nich mysleli, keď ich volili.

Dôchodca Dvonč už kandidovať pravdepodobne nechce, ak ho do toho ako bieleho koňa nedotlačia SMER-áci alebo obavy pred pravdepodobným trestným stíhaním za možné počiny počas jeho panovania. Jeho nasledovníkom môže byť šéf SMER-u poslušný súčasný viceprimátor Nemky. Ako Dvončova náhrada bude kandidovať s veľkou pravdepodobnosťou neúspešne, keďže kauzy ho potopia.

Nový primátor následne spôsobí úplný chaos vo fungovaní mesta a mestských inštitúcií, keďže po 10-ročnici Dvonča a jeho praktík bude mať toho veľa na prekopanie. Bude to mať negatívny dopad na rozvoj mesta počas roku, dvoch, kým sa veci zastabilizujú a trafiky  sa prerozdelia.

Politickou výzvou pre súčasných politikov bude zvládnutie extrémistických politických strán. Prvou výzvou budú voľby do nitrianskeho VÚC, kde budú musieť zmobilizovať neaktívnych voličov, aby nezvíťazili extrémisti, ktorí si svojich voličov zmobilizujú. Ďalšou výzvou bude ustáť viacero nových odlišných národností v meste, na ktoré Nitrania nie sú zvyknutí a môže to spôsobovať konflikty s nimi a podnecovať popularitu fašistov.

Pravdepodobne mierne stúpne úroveň nitrianskych univerzít, bude sa klásť dôraz na zatvorenie množstva oborov, ktoré generujú nezamestnaných mladých ľudí.

Vo väčšine ohľadov však v Nitre bude lepšie, platy vo výrobe stúpnu, pribudnú nové možnosti využitia voľného času, nové služby a aj otrasný skelet pri rieke sa dostavia.

A takto to zostane až dovtedy, kým vláda Slovenskej republiky bude dávať veľké benefity firme Jaguar, aby neodišla zase do inej krajiny.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X