Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalvária - kostol
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
foto: Peter Ivančík, zdroj: maps.google.com
21. mája 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Kalvária je významným miesto pre veriacich, pozrite sa na kúsok z jej dávnej minulosti

Kalvária je miestom nielen pre veriacich, ale navštevuje ju aj mnoho ľudí, ktorí nevyznávajú žiadne náboženstvo. Príjemná prechádzka do neveľkého kopca láka dokonca do Nitry aj ľudí z iných miest. Pozrime sa na krátku históriu tohto zaujímavého miesta z hľadiska kresťanského významu.

Ako sa píše na webovej stránke Farnosti Nitra – Kalvária, prvý zápis o kostole Matky Božej na Kalvárii je v listine, ktorá pochádza z roku 1248. Práve toto svedčí o jeho historickej vzácnosti. Kostol je postavený v románskom štýle s triumfálnym oblúkom s bazilikálnou apsidou svätyne a s krížnymi loďami.

Podľa ďalších informácií, ktoré zverejnila nitrianska fara sídliaca na Kalvárii, na základe vatikánskeho súpisu z roku 1332 až 1337 bola stavba v tom čase farským kostolom.

Neskôr v roku 1506 sa spomína kaplnka Božej Matky na „vrchu zelenej planiny“. Kostol sa zachoval aj napriek mnohým vojnovým katastrofám či pustošeniam v rokoch 1271 až 1708. Veriaci ho však vždy postavili, opravili či zariadili nanovo.

„Po stavebných obnovách sa spomínajú posviacky v rokoch 1630, 1680, 1696 a tiež v r. 1723, kedy postavili aj vežu a umiestnili v nej dva zvony. Kryptu pod kostolom spravili v r. 1728. Podľa kanonickej vizitácie z r. 1732 bolo v kostole 5 oltárov a na stene za hlavným oltárom bol vymaľovaný obraz Nanebovzatej P. Márie. V rokoch 1747 a 1766 prisľúbili mešťania vykonať každoročne celomestskú votívnu púť. V r. 1765 postavili pri kostole prízemný kláštor pre rehoľníkov nazarénov,“ píše sa na webe Farnosti Nitra – Kalvária.

Od roku 1776 tu pôsobili kňazi – penzisti ako duchovní správcovia. Trvalo to takmer 150 rokov, nakoľko odišli až v roku 1925. „V tých časoch postavili nový hlavný oltár z mramoru. V jeho hornej časti je umiestnená socha Sedembolestnej P. Márie, ktorá je z r. 1776. Prvú krížovú cestu v r. 1884 postavili od kostola po kaplnku Božieho hrobu na vrchu Kalvárie a v r. 1885 obnovili jej kaplnky aj s novými reliéfmi. Veľké reštauračné práce na kostole dal urobiť biskup A. Rožkováni v r. 1875 – 1888, kedy ho aj posvätili. Kaplnku Lurdskej P. Márie postavili v r. 1913,“ spresňuje farnosť.

S Kalváriou je spätý aj misijný dom, ktorý sa nachádza vedľa kostola. Ako sa píše na webe farnosti, misionári Spoločnosti Božieho Slova sem prišli v roku 1925. Následne nad starým kláštorom postavili poschodie a v roku 1926 až 1928 tu vybudovali misijný dom.

Od roku 1925 sa začalo s obnovou kostola, a to zväčšením o prístavby kaplnky sv. Terezky, oratória, sakristie a postavený bol aj poľný oltár, ktorý je situovaný z vonkajšej strany.

„V r. 1923 kúpili dva nové zvony. Po týchto obnoveniach kostol posviacali v r. 1926, 1932 a 1948. V tom roku dostal kostol aj novú bazilikálnu dlažbu. Po likvidácii kláštora v r. 1950 až do 30.6.1997 bola pri kostole duchovná správa. J. E. Ján Chryzostom kardinál Korec na žiadosť rehole verbistov 1. júla 1997 opäť zriadil na Kalvárii farnosť, ktorú spravujú pátri misionári,“ spresňuje nitrianska farnosť sídliaca na Kalvárii.

V súčasnej dobe je kostol strediskom mariánskej úcty. Každoročne sa tu konajú oslavy, respektíve pobožnosti pri príležitosti sviatku Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je 15. augusta. V tomto čase sem prichádzajú pútnici zo širokého okolia. „Počas roka sa tu slávia tzv. Fatimské soboty a pri príležitostiach mariánskych sviatkov sem prichádzajú aj početní maďarskí veriaci z okolitých farností,“ uzatvára farnosť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X