Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaskyna_lovci_mamutov.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: blog.archaeoprehistorica.com
27. apríla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk

K jaskyni pod hradom, kde sa našli nástroje lovcov mamutov, chcú sprístupniť cestu

Chodník vedúci k jaskyni, ktorá sa nachádza na severnej strane hradného kopca zo strany parku a zimného štadióna, chcú sprístupniť. V dobe kamennej jaskyňu obývali pravekí lovci. Pozorovali odtiaľ mamutie stáda presúvajúce sa popri rieke a z hradného kopca signalizovali informácie o ich pohybe ostatným loveckým skupinám. Archeológovia našli v jaskyni kamenné nástroje staré 30 000 rokov. Nálezy štiepaných čepieľok, rydiel, škrabadiel, hrotov a početné odštepy z pazúrika a jaspisu dokladajú výrobu nástrojov priamo na mieste. 

Nitrianske biskupstvo a nezisková organizácia Castellum, n.o. opravili s finančnou podporou Nórskych fondov turistický chodník vedúci od verejných toaliet pri štadióne k hradu. Momentálne sa robí ešte osvetlenie a prerába sa dolný vstup k chodníku. V budúcich rokoch chcú opraviť aj ďalšie cestičky, ktorými je popretkávaný hradný kopec zo severu. Jedna z nich vedie práve k jaskyni. Ako povedala Veronika Pleštinská z neziskovej organizácie Castellum, n.o, „celý hradný vrch od severu bol v minulosti križovaný viacerými chodníkmi, my máme opravenú iba jednu jeho časť. Hovoríme o jaskyni, ktorá je tam ukrytá, prístup k nej zatiaľ nie je. Aj tieto ďalšie trasy by sme v budúcnosti chceli sprístupniť.“

Turisticky_chodnik_hrad.jpg
Opravený turistický chodník na hrad. © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Terasovité schodíky sú na hradnom kopci už od 19. storočia. V minulosti sa neobnovovali a časom sa stali pre turistov nebezpečné. Od roku 2000 je preto prístupová cesta od parkoviska pre autobusy pri zimnom štadióne uzavretá. Turisti si museli celý hradný vrch obísť a vystúpiť naň jedinou prístupovou cestou z južnej strany. „To, čo je dnes opravené, je možno pätina z chodníkov a bolo by vhodné opraviť ich všetky, pretože viedli aj k pekným výhliadkam na mesto,“ povedal ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X