Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Objekt služieb pre turistov, turistické chodníky, Nitriansky hrad, schody
SITA
23. apríla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Na Nitriansky hrad sa už turisti budú môcť dostať dvoma cestami

Turistický chodník na Nitriansky hrad zo strany od zimného štadióna prechádza obnovou. Opravuje ho Nitrianske biskupstvo z grantu, ktorý získalo z Nórskych fondov.

Zrekonštruovali schody, odstránili náletové dreviny, pribudlo tam zábradlie. Novinkou sú aj informačné tabule o flóre a faune hradného vrchu a zaujímavostiach Nitrianskeho hradu. Momentálne sa robí osvetlenie a prerába sa dolný vstup k chodníku.

„Sústava chodníkov je tam už niekoľko desaťročí, v rámci tohto projektu bol opravený jeden. V súčasnosti ešte dorábame verejné osvetlenie, čiže v týchto dňoch je tam suť z výkopov, ale predpokladám, že o dva týždne bude prístupný,“ povedal ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko. Rekonštrukcia chodníka nebola podľa jeho slov jednoduchá, pretože sa k nemu dá dostať len malou bránkou, cez ktorú žiadna technika neprejde.

Terasovité schodíky sú na hradnom kopci už od 19. storočia. V minulosti sa neobnovovali a časom sa stali pre turistov nebezpečné. Od roku 2000 je preto prístupová cesta od parkoviska pre autobusy pri zimnom štadióne uzavretá. Turisti si museli celý hradný vrch obísť a vystúpiť naň jedinou prístupovou cestou z južnej strany. V budúcnosti by biskupstvo v závislosti od finančných možností rado opravilo aj ďalšie chodníky na hradnom kopci. „To, čo je dnes opravené, je možno pätina z chodníkov a bolo by vhodné opraviť ich všetky, pretože viedli aj k pekným výhliadkam na mesto,“ dodal Štofko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X