Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ja z 2023_peter michalak 4.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto Jarné čistenie Zobora, Peter Michalík
14. apríla 2023 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Jarné čistenie Zobora sa konalo už po trinástykrát, tento raz dobrovoľníci vyzbierali 480 kg odpadu

Opäť sa konala tradičná environmentálna akcia na skrášlenie a odľahčenie životného prostredia Zobora.

Dobrovoľníci sa už od roku 2007 pravidelne stretávajú a upratujú Zobor počas tradičnej environmentálnej akcii Jarné čistenia Zobora. Stretnutie sa konalo v stredu 12. apríla 2023 pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada na Zobore. Ide o tradičnú environmentálnu akciu, ktorú od roku 2007 organizuje Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci s mestom Nitra a Správou CHKO Ponitrie.

Chceli ste sa pridať a mrzí vás, že informácia prichádza až po akcii? Organizátori sa tak rozhodli na základe prieskumu Zoborských vrchov, t. j. značených turistických chodníkov, ich okolia, a z dôvodu, že v danom území je bežného „turistického“ odpadu výrazne menej ako v minulosti. Tento rok sa čistenie Zobora realizovalo takýmto netradičným spôsobom, len komunitne a bez pozvania širokej verejnosti s cieleným oslovením vybraných skupín ľudí.

Ja z 2023_peter michalak 1.jpg
Foto Jarné čistenie Zobora, Peter Michalík

Podujatia sa zúčastnilo aj tak približne 30 dobrovoľníkov. Medzi nimi boli členovia Nitrianskeho horského spolku NHS, Klubu slovenských turistov Nitra, Zoborského skrášľovacieho spolku, Stráže prírody Ponitrie, pracovníkov Správy CHKO a firmy Foxconn Slovakia.

Rozdelili sa do viacerých skupín. Časť čistila okolie nemocnice a zoborského kláštora, prístupovú cestu k nim, tiež les pod parkoviskom. Ďalšie skupiny sa na terénnych autách prepravili k vzdialenejším lokalitám – zoborskému jazierku a hraniciam prírodnej rezervácii Lupka. Tu už nachádzali „neturistický“ odpad, teda starý domový alebo stavebný odpad, pneumatiky, časti nábytku a pod. Ten namiesto toho, aby bol likvidovaný cestou kontajnerov a zberných dvorov, nezodpovední ľudia vyvezú do prírody.

Ja z 2023_peter michalak 2.jpg
Foto Jarné čistenie Zobora, Peter Michalík

Ešte výraznejšie ako v minulosti sa potvrdilo, že tvorí, z hľadiska hmotnosti aj rozmerovo, najväčšiu časť odpadu, ktorý bol vyzbieraný. Všetok odpad bol na konci akcie, približne v čase o 19.00 hod., sústredený pod nemocnicou. Odtiaľ jeho likvidáciu vo štvrtok dopoludnia zabezpečili Nitrianske komunálne služby. Odpadu bolo tento rok 480 kg, čo je celkovo za doterajších 13 ročníkov (2007-2023) odhadom 32,5 ton.

Partnermi Jarného čistenia Zobora 2023 bola spoločnosť Heineken Slovensko a reštaurácia Buganka. Zúčastneným dobrovoľníkom aj partnerom patrí vďaka. Novinkou tradičného podujatia je logo, ktoré vytvoril Pavol Doman. Logo aj ďalšie zaujímavé informácie nájdete na FB stránke.

Ja z 2023_patrik egyud 5.jpg
Foto Jarné čistenie Zobora, Patrik Egyud
Ja z 2023_peter michalak 4.jpg
Foto Jarné čistenie Zobora, Peter Michalík
Ja z 2023_rado balaa 1.jpg
Foto Jarné čistenie Zobora, Rado Baláž

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X