Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tittulna.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nikola Rechtorisová, Janíkovce
8. októbra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDen.sk Diskusia()

Janíkovské matičné slávnosti sa konali po 10. raz

V sobotu 29. septembra sa v Kultúrno-spoločenskom centre Nitra-Janíkovce konali Janíkovské matičné slávnosti. Jubilejný desiaty ročník predstavil pestrú paletu folklórnych kolektívov rôznych generácií.

V kultúrnom programe sa predstavili deti z MŠ Janíkovce, folklórne skupiny Rocháň zo Sľažian a Senior-Matičiar Nitra, spevácka skupina Janíkovská studnička a za Maticu slovenskú Osijek vystúpil klenot ich folklórneho súboru spevák Robert Zgrablić.

3.jpg
Nikola Rechtorisová, Janíkovce: Janíkovské matičné slávnosti. Spevácka skupina Senior – Matičiar pôsobiaca pri MO MS Nitra Chrenová.

Za dlhoročnú nezištnú prácu patrí vďaka a úcta najmä predsedníčke Oľge Haringovej, ktorá sa spolu so svojimi matičiarmi aktívne podieľa na organizácii kultúrno-spoločenských podujatí, čím prispieva k rozširovaniu matičného vedomia v obci, ale aj v okolí. Práve vďaka MO MS Janíkovce si táto mestská časť zachováva svoje regionálne špecifiká, zvyky a tradície pôvodnej obce, ktorou aj v minulosti bola. Svoju zásluhu na tom má aj mladá spevácka skupina Janíkovská studnička pôsobiaca pri MO MS.

1.jpg
Nikola Rechtorisová, Janíkovce: Janíkovské matičné slávnosti.Odovzdávanie ďakovných listov a darov matičným kolektívom a hosťom.

V úvode podujatia sa prítomným prihovorila poslankyňa NR SR a podpredsedníčka NSK Eva Antošová, primátor mesta Nitry Jozef Dvonč a predseda Krajskej rady MS Nitrianskeho kraja Ľubomír Kleštinec. Medzi ďalšími hosťami bol mestskí a krajskí poslanci Štefan Štefek a Peter Oremus a mestský poslanec Peter Košťál a riaditeľka Domu MS v Nitre Veronika Bilicová. Miestny odbor MS Janíkovce spolu s Miestnym odborom MS Čakajovce už pred desiatimi rokmi rozšírili svoje pôsobenie o zahraničnú spoluprácu s Maticou slovenskou z chorvátskeho mesta Osijek, preto bol pozvaný aj jej predseda Andrija Kuric, ktorý spolu s podpredsedom Emilom Dorčakom a členmi výboru prišli podporiť svojich krajanov.

2.jpg
Nikola Rechtorisová, Janíkovce: Janíkovské matičné slávnosti. Predseda MS Osijek z Chorvátska Andrija Kuric.

Ako súčasť podujatia si hostia mohli prezrieť výstavu dobových predmetov a plodov miestnych záhrad, ale aj pamätné dobové fotografie obyvateľov Janíkoviec. Podujatie finančne podporili Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Matica slovenská, Dom Matice slovenskej v Nitre a Inštitút vzdelávania Matice slovenskej, n.o..

4.jpg
Nikola Rechtorisová, Janíkovce: Janíkovské matičné slávnosti. FS Rocháň zo Sľažian.
5.jpg
Nikola Rechtorisová, Janíkovce: Janíkovské matičné slávnosti. Hostia

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X