Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
štrajk učiteľov, Branislav Kočan
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
9. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Iniciatíva učiteľov preruší od pondelka štrajk, zostane však v štrajkovej pohotovosti

Štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov sa rozhodol od pondelka 15. februára štrajk prerušiť a prejsť do štrajkovej pohotovosti. Na dnešnom brífingu to povedal Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov. Od pondelka 15. februára však štrajkovú štafetu preberajú vysokoškolskí učitelia.

„Neskončili sme, pokračujeme ďalej. Počas štrajkovej pohotovosti budeme naďalej presadzovať splnenie našich požiadaviek, poukazovať na nedostatky v slovenskom školstve a hlavne ďalej mobilizovať školskú verejnosť,“ dodal Kočan.

Od pondelka sa učitelia vrátia za školské katedry, no podľa Kočana už nebudú takí istí, ako odtiaľ pred dvoma týždňami odišli. Slovensko podľa neho nesmie šetriť na vzdelávaní, takéto šetrenie totiž štát môže prísť draho. Iniciatíva napriek prerušeniu štrajku pokračuje aj v stredu 10. februára v Bratislave demonštráciou. Z viacerých bratislavských mestských častí budú rodičia žiakov organizovať pochod na toto zhromaždenie.

V nadväznosti na stretnutie akademickej obce, ktoré v pondelok 8. februára zorganizoval Akademický senát Filozofickej fakulty UK, vznikla Iniciatíva vysokoškolských učiteľov. Štrajkový výbor tejto iniciatívy zároveň vyzval akademickú obec na podporu štrajkujúcich učiteľov. Juraj Halas z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov dnes uviedol, že iniciatíva vyslovuje podporu a obdiv 15 000 učiteľom, ktorí sa doteraz zapojili do štrajku. Štrajkový výbor iniciatívy pozostáva zo 16 vysokoškolských učiteľov z 10 fakúlt viacerých slovenských univerzít.

Iniciatíva nepredkladá žiadne vlastné požiadavky, plne sa stotožňuje s požiadavkami Iniciatívy slovenských učiteľov a žiada vládu o ich splnenie. „Ak vláda nepristúpi na požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov, sme pripravení prevziať štrajkovú štafetu od učiteľov a vychovávateľov v materských, základných a stredných školách,“ dodal Halas s tým, že iniciatíva dnes vyhlásila štrajkovú pohotovosť. V prípade nesplnenia požiadaviek vyzvú všetkých vysokoškolských pedagógov a vedeckých pracovníkov, aby vstúpili do ostrého neobmedzeného štrajku od pondelka 15. februára, keď sa na všetkých univerzitách začína letný semester.

Vysokoškolskí učitelia sa budú môcť už v najbližších dňoch zaregistrovať ako účastníci štrajkovej pohotovosti a štrajku na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov www.isu.sk. Iniciatíva vysokoškolských učiteľov zároveň vyzýva všetkých študentov slovenských vysokých škôl, aby verejne vyjadrili podporu štrajkujúcim učiteľom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X