Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Audrey Hepburn má rodinu z Nitrianskeho kraja
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: alamy.com, taller.com
9. októbra 2020 Zaujímavosti od KK Diskusia()

Hollywoodska hviezda Audrey Hepburn má slovenské korene, jej rodina pochádza z Nitrianskeho kraja

Vedeli ste, že stará mama svetoznámej herečky pochádzala z dedinky neďaleko Nitry?

Hoci Audrey Hepburn ako herečka na filmovom plátne žiarila pred niekoľkými desiatkami rokov, jej sláva trvá podnes. Bola považovaná za stelesnenie ženskej krásy a svojim šarmom dobyla americký Hollywood. Mala vkus na módu a čo si na seba obliekla, to sa stalo ihneď módnym hitom. Pochádza z Belgicka, v žilách jej koluje aj slovenská krv.

Babka z Kovariec

Len 30 kilometrov od Nitry sa nachádza dedinka Kovarce. Práve z nej pochádza herečkina stará mama z otcovej strany, Anna Welsová. Jej otec, Anton Wels, založil spoločne s Pavlom Wehlem v Kovarciach v roku 1864 cukrovar.

Audrey Hepburn má rodinu z Nitrianskeho kraja
Dedinka Kovarce patrí do Nitrianskeho kraja.Foto: Google maps

Cukrovar, ktorý postavil prastarý otec Audrey, však z neznámych príčin vyhorel. Aj to je dôvod, prečo sa rodina rozhodla opustiť slovenskú domovinu. Audrey sa narodila v roku 1929 v belgickej obci Ixelles, jej mama mala holandský pôvod a otec bol Brit.

Slovenský jazyk neovládala

Audrey mala ešte dvoch bratov. Jej rodičia sa rozišli v roku 1935. Neskôr sa v médiách vyjadrila, že rozchod rodičov bol pre ňu najtragickejšou životnou udalosťou.

Po II. svetovej vojne sa presťahovala s mamou do holandského Amsterdamu. Začala tu vyučovať baletný tanec a aby sa uživila, pracovala ako zdravotná sestra v dome veteránov. Postupne sa začala objavovať v menších rolách na filmovom plátne i divadelných doskách.

Filmovým debutom mladej herečky bola rola letušky vo filme Holandčina v siedmych hodinách z roku 1948. O rok neskôr sa presťahovala do Londýna, kde získala štipendium na štúdium baletu. Živila sa ako modelka na polovičný úväzok. Ťahalo ju to však viac k herectvu a štúdium baletu nechala.

Audrey Hepburn má rodinu z Nitrianskeho kraja
Audrey Hepburn v jednom zo svojich najznámejších filmov Raňajky u Tiffanyho.Foto: taller.com

Filmový úspech sa pre mladú herečku dostavil po roku 1950. Popri nakrúcaní filmu Monte Carlo Baby (1951) si ju vyhliadla francúzska novelistka Colette do svojej hry Gigi (1951), v ktorom dala Audrey hlavnú úlohu. Ďalej hrala vo filmoch Sabrina (1954), Raňajky u Tiffanyho (1961), My Fair Lady (1964) a i. Poslednú rolu si zahrala vo filme Navždy (1989).

Audrey Hepburn má rodinu z Nitrianskeho kraja
Scéna z fimu Sabrina z roku 1954.Foto: everydayparisian.com

Herečka bola vydatá dvakrát, má dvoch synov. Audrey ovládala 5 jazykov: holandčinu, angličtinu, francúzštinu, španielčinu a taliančinu. Hoci má rodinu zo Slovenska, našim jazykom vôbec nehovorila. Venovala sa aj humanitárnej práci. Zomrela na rakovinu ako 63-ročná v roku 1993.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X