Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestska trznica.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com

Hoci patrí medzi top budovy krajiny, nebol využitý jej potenciál. Pracuje sa na veľkej zmene

Práce na obnove mestskej tržnice prebiehajú v plnom prúde. Aktuálne sa pracuje na prestrešení nádvoria, obnove historických okien a zväčšení priestoru na prvom poschodí. 

Nitrianska mestská tržnica je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá patrí medzi top 200 budov Slovenska. Po revitalizácii by tu mal vzniknúť príjemný a pulzujúci priestor pre ľudí.

V súčasnosti prebiehajú práce na obnove mestskej tržnice v plnom prúde. Pracuje sa na prestrešení nádvoria, obnove historických okien, zväčšení priestoru na prvom poschodí a uchádzaní o dotácie a príspevky na obnovu.

Ideovy zamer obnovy trznice.jpg
Foto: www.facebook.com

Nedávno sa začalo s náterom prestrešenia a postupne pribudne aj nová sieť proti holubom. Nádvorie sa tak prevzdušní, vizuálne vyčistí a zvýrazní sa pamiatková hodnota mestskej tržnice. Práce na prestrešení by mali byť hotové už v priebehu leta.

Obnova historických okien

Mesto vysúťažilo firmu za necelých 149 000 eur, ktorá bude najbližšie dva roky obnovovať historické okná. Obnoviť sa má približne 40 zo 175 okien na tržnici.

Nakoľko ide o historickú budovu, okná je možné zameniť len za presné repliky, prípadne umelecko-remeselnou obnovou už existujúcich okien.

Takáto umelecko-remeselná obnova jedného okna stojí 3 100 eur a cena jednej repliky vyjde približne na 2 500 eur.

Zväčšenie priestoru

Prvá etapa revitalizácie obchodného centra spočíva v zväčšení priestoru pre tvorivé dielne a príležitostné trhy. Mesto vysúťažilo firmu, ktorá bude realizovať búracie práce na prvom poschodí.

Mestska trznica.jpg
Foto: www.facebook.com

Do konca mesiaca má byť podpísaná zmluva zo zhotoviteľom, na základe ktorej hneď začnú práce na prvej etape.

Druhá etapa prinesie práce na prízemí, vzduchotechnike, elektroinštalácie a príprave celého prízemia mestskej tržnice na klientske centrum.

Dotácie Ministerstva kultúry

Nitra získala dotáciu z Ministerstva kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom vo výške 12 000 eur.

Bude sa z nej financovať projektová dokumentácia na odvlhčenie a prípravná dokumentácia na obnovu fasády.

Mesto taktiež získalo 3 500 eur na obnovu okien z Nitrianskeho samosprávneho kraja a plánuje sa aj naďalej uchádzať o ďalšie zdroje a dotácie na obnovu mestskej tržnice.

Vizualizacia mestskej trnice.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X