Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 1.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Historické zábery Nitry vám ukážu naše mesto v novom svetle. Spoznávate tieto zákutia?

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Fascinujúci letecký záber mesta. Ide približne o rok 1960. V popredí vidieť Predmostie a vzadu pod hradom Aujezských mlyn. Vpravo v strede sa nachádzalo tzv. Blatko, miesto, kde sa hrávali deti a mládež.

Predmostie 1960 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Futbalový štadión v Nitre okolo roku 1968. Pri lopte je Andrijan Grigorievič Nikolajev. Bol to kozmonaut, ktorý v roku 1962 pilotoval kozmickú loď Vostok 3 a o dva roky bol zas veliteľom kozmickej lode Sojuz 9.

Futbalovy stadion 1968 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Pamätáte si na Továrňu na stroje Nitra? Vpravo je pán Drábik a vedľa neho pán Blaškovič. Firma bola po roku 1949 znárodnená a venovala sa výrobe náhradných dielov k poľnohospodárskym strojom, renovácia súčiastok, brúsenie valcov a pod. Rast hrubej výroby závodu úzko súvisel s rastom mechanizácie poľnohospodárskej výroby, v závode vykonávali aj generálne opravy traktorov.

Tovarna na stroje klub priatelov iveta martonkova.jpg
www.facebook.com Iveta Martonková

Takto to vyzeralo vo vnútri budovy. Budova stála oproti dnešnému hlavnému vchodu do Polygónu, je už dávno minulosťou. Pán Blaškovič začal v roku 1921 pracovať v malej dielni, ktorá bola v tom čase prvou autodielňou v Nitre. Najprv pracoval sám a neskôr zamestnával aj ďalších ľudí, vrátane svojich synov. Neskôr sa z dielne stala továreň, kde bola autodielňa a tiež sa tam vyrábali hospodárske stroje na objednávku.

Vnutrajsok tovarne klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Poštárska kolónia v rokoch 1926 – 1928. Dostanete sa tam z kruhového objazdu, vedľa kasární a smerom hore. Písal sa prelom rokov 1923 a 1924, kedy pod Zoborom postavili Poštársku kolóniu. Ako uvádza publikácia Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta, výstavba projektu mala jasný cieľ – bola určená pre zamestnancov Poštového a telegrafického úradu.

Postarska kolonia 1926 28 klubpriatelov.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X