Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto_collavino_janosik1.jpg
ilustračné: DAB, Collavino
2. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Herci DAB napísali otvorený list riaditeľovi, zastali sa vyhodených kolegov

Vyhodených hercov Romana Poláčika a Martina Šalachu sa zastalo 15 členov umeleckého súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. V otvorenom liste riaditeľovi divadla Jaroslavovi Dóczymu odmietli, že by títo herci ohrozili predstavenie, čo bolo podľa riaditeľa dôvodom na rozviazanie pracovného pomeru. Zároveň Dóczyho žiadajú o prehodnotenie rozhodnutia o ich prepustení.

Problém, na ktorý nadviazali ďalšie udalosti, vznikol po premiére inscenácie Otec Goriot v piatok 13. apríla v Zákulisí. Tento priestor funguje ako bufet pre zamestnancov a v prenájme ho má spoločnosť Slovrestav s.r.o., ktorá si najíma bezpečnostnú službu Bonul. Herci tu oslavovali po premiére, povolenie na prevádzku bufetu bolo do 2:00. O tejto hodine ich odtiaľ vyhodili SBS-kári. Speváčka a zároveň dcéra herečky DAB Evy Pavlíkovej Katarzia na sociálnej sieti napísala, že herci sa bránili najskôr verbálne a potom aj fyzicky. Privolaný riaditeľ divadla sa podľa nej hercov nezastal a následne dal Poláčikovi a Šalachovi výpoveď. „Pán Dóczy bol urazený, že ho v emočne vypätej situácii a pod vplyvom alkoholu herci poslali do r*ti,“ napísala Katarzia.

Údajné ohrozenie predstavenia

Vedenie DAB reagovalo, že informácie v statuse speváčky boli veľmi jednostranné, skreslené a v mnohých konštatovaniach vyložene nepravdivé, navyše sú interpretáciou osoby, ktorá sa tam v tom čase nenachádzala. Divadlo nemá na základe kamerových záznamov žiadne dôkazy, že by prišlo k nejakým fyzickým stretom. Zároveň zdôraznilo, že k rozviazaniu pracovného pomeru s oboma hercami nedošlo pre tento incident, ale v súvislosti s ich následným prístupom, pre ktorý bolo vážne ohrozené odohranie večerného predstavenia v DAB v nasledujúci večer 14. apríla. „Celú záležitosť vedenie DAB vyriešilo v súlade so Zákonníkom práce po vzájomnej dohode s oboma hercami a pokladáme ju za uzatvorenú,“ uviedlo vedenia divadla a prízvukovalo, že išlo o konflikt medzi hercami a prevádzkou bufetu a netýka sa divadla.

Otvorený list

Členovia umeleckého súboru v otvorenom liste tvrdia, že tento incident bol iba vyvrcholením dlhodobo neriešeného problému zo strany vedenia divadla. „Problém podobného druhu ako po premiére inscenácie Otec Goriot nastal aj po premiére inscenácie Ľudia, miesta, veci v januári 2018, keď zamestnanci bufetu začali hádzať osobné veci hercov, návštevníkov a dokonca hosťujúceho tvorivého tímu do smetných nádob. Je preto pochopiteľné, že emočný výbuch, ktorý vznikol po premiére inscenácie Otec Goriot, je iba výsledkom dlhodobo neriešeného problému zo strany vedenia DAB Nitra,“ píše sa v otvorenom liste.

Po tomto incidente požiadali členovia umeleckého súboru riaditeľa o stretnutie, na ktorom žiadali ukončenie nájomného vzťahu s prevádzkovateľom bufetu. Zároveň uviedli, že ak to bude riaditeľ ignorovať, odmietnu ako súbor nastúpiť na večerné predstavenie. Keďže riaditeľ prisľúbil konkrétne riešenia, večerné predstavenie odohrali. K žiadnemu ohrozeniu predstavenia teda nedošlo, píše sa v otvorenom liste.

„Je pre nás zarážajúci fakt, že herci boli obvinení z ohrozenia chodu predstavenia, pričom výpoveďou Romanovi Poláčikovi a Martinovi Šalachovi je zo strany vedenia DAB Nitra ohrozený nielen chod jedného predstavenia, ale chod a kvalita všetkých desiatich predstavení, v ktorých obaja účinkujú. Nie je jednoduché nahradiť skúsených a vyhratých hercov, ktorí sa dopracovali k hlavným postavám,“ tvrdí umelecký súbor. Rozviazanie pracovného pomeru s dvoma hercami bolo podľa ich kolegov unáhlené a pre nich nepochopiteľné. Prízvukujú, že Poláčik a Šalacha nikdy neporušili pracovný poriadok, vnímajú divadlo ako svoje poslanie a rozhodli sa spojiť svoje životy s mestom Nitra.

Riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy zatiaľ na otvorený list nereagoval.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X