Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zupny dom galeria wiki.jpg
Foto: ilustračné, commons.wikimedia.org Autor: Ladislav Luppa – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0,
21. októbra 2020 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Galéria mladých prinesie výstavu Shirt strih, ukazuje ľudské telo ako architektúru

Autorka Danica Pišteková prináša do Galérie mladých výstavu umeleckých diel pod názvom Shirt strih. Verejnosti bude sprístupnená bez vernisáže a to od 22. októbra 2020 do 17. januára 2021.

Výstava sa venuje ľudskému telu a oblečeniu, či látkam a to z pohľadu architektúry. Kontrukciou tela je kostra a svalstvo, orgány sú jeho funkčnými jednotkami – miestnosťami, a pokožka tvorí jeho fasády.

Ľudí stavba tela fascinovala už v antike. V človeku sa odzrkadľoval poriadok kozmu, existujúci v istých pomeroch. Tento pomer nezastupoval v architektúre len funkčnosť a isté reprezentatívne vlastnosti, ale tiež harmóniu, spájajúcu telo a myseľ s miestom, v ktorom človek prebýva. Ak zúžime mierku na minimum, tak môžeme chápať ako takúto architektúru aj odev.

Práve odev sa prispôsobuje telu a upravuje jeho celkový vzhľad podľa majiteľových predstáv, chráni ho, zahaľuje, ale aj reprezentuje.

Odev i architektúra pomáhajú zastávať odlišné póly funkcií. Upozorňujú i zastierajú, zmenšujú i zväčšujú, zakrývajú i odhaľujú. Požiadavky na architektúru i odev sa historicky menia. To čo v nich platilo pred niekoľkými rokmi, dnes už často neplatí. V oboch sa zvyšujú nároky, čo prináša neustále posuny v ich projektovaní.

Vo výstave SHIRT STRIH v Galérii mladých využíva autorka špecifické priestory schodiska a sály, preto aby vytvorila objekty, prezentujúce spomenuté inovácie. Ústredným kusom odevu, ktorý dáva objektom modul je košeľa.

Úlohou diváka je okrem iného skúmať postupy, ktoré autorka pri tvorbe priestorových objektov (a tým aj priestorov samotných) použila, resp. aj spoznávať jednotlivé moduly odevov. Objekty sú vďaka možnostiam výstavného priestoru dostupné divákovi z rozličných pohľadov, čo mu umožňuje autorkine koncepcie ešte o to lepšie chápať.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X