Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria, NSK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA
21. októbra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Galéria hudby oslávi 18. ročník, pripravte sa na koncert Pressburg Saxophone Quartet

Galéria hudby je cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období a súčasnej hudby.

V roku 2023 plánuje Nitrianska galéria v rámci cyklu komorných koncertov Galéria hudby prezentovať významné diela zo sólovej i komornej hudby rôznych historických období a súčasnosti. Diela svetových i domácich skladateľov zaznejú v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne.

Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v architektonicky i akusticky výnimočnom koncertnom priestore — Koncertnej sále Župného domu s klavírnym krídlom značky Steinway & Sons.

V rámci jesennej edície 18. ročníka Galérie hudby sa môžete tešiť na Pressburg Saxophone Quartet. Zoskupenie v zložení Andrej Simančuk — altový saxofón, Silvia Macejová — altový saxofón, Ján Gašpárek — tenorový saxofón a Ladislav Fančovič — barytónový saxofón vystúpi 26. októbra o 18.00 hod. Vstupné je pre dospelých v cene 5 eur, pre seniorov a študentov je t 2,5 eur a pre ZŤP 1 euro

Tešiť sa môžete na hudobný program Domenico Scarlatti: Sonáta pre klavír K.87 (úprava Andreas van Zoelen), Johann Sebastian Bach: Fuga BWV 877 (úprava Ladislav Fančovič)
Faustin Jeanjean — Maurice Jeanjean: Saxofónové kvarteto, Tadeáš Salva: Saxofoniáda, Marián Lejava: SaxArt (Etude No.1 pre saxophone quartet), Peter Zagar: Saxofónové kvarteto (premiéra), Pascal Manolios: Umbra.

Pressburg Saxophone Quartet založil v roku 2014 klavirista, saxofonista a aranžér Ladislav Fančovič. Venuje sa interpretácii rôznych hudobných žánrov od klasickej hudby, cez ragtime až po hot-jazz 20. rokov minulého storočia. Pressburg Saxophone Quartet (r. 2020 sa premenovali zo Saxophone Syncopators) účinkujú prevažne na Slovensku a v okolitých krajinách a na svojom konte majú aj úspešné turné v Indii (2015) a v Číne (2017).

Zoskupenie používa kombináciu originálnych historických nástrojov a náustkov značky Beuscher z počiatku 30. minulého storočia (tenor a barytón), ktoré boli skonštruované podľa pôvodného patentu vynálezcu saxofónu, Adolpha Saxa, s modernými nástrojmi zn. Yamaha (soprán) a Selmer (alt). Touto kombináciou dosahujú veľmi špecifický zvuk.

V ich repertoári klasickej hudby nájdete predovšetkým skladby, ktoré boli pre toto špecifické nástrojové obsadenie skomponované v origináli (Alexander Glazunov, Jean-Baptiste Singeleé, Eugène Bozza, Jean Françaix, Pierre Max Dubois, Claude Pascal, Carlos Micháns, Ida Gotkowsky, Jindřich Feld, Jevgenij Iršai, Marián Lejava), ale v repertoári majú aj úpravy skladieb velikánov obdobia baroka či klasicizmu.

Ng galeria hudby plagat jesen.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X