Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitraden gaspariada verklikaren.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk
18. septembra 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

FOTO: Priestor pred Starým divadlom patril Gašpariáde a Nitránskej verklikárni, pozrite si to s nami

Nitránska verklikáreň je ďalšie podujatie, ktoré sa zameriava na obnovu a prezentovanie verklíkov a lútok v kultúrnom kontexte.

Gašpariáda a Nitránska verklikáreň sú podujatia, ktoré sa snažia obnoviť a oživiť tradičné umenie bábok a verklíkov na verejných priestranstvách. Tieto podujatia majú hlboké historické korene a sú spojené s kočovnými bábkarmi a potulnými verklikármi. Tí boli od 18. storočia až do polovice 20. storočia neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho diania v strednej Európe.

Aj bábkarom, aj verklikárom bolo znemožnené vykonávať živnosť a tak sa táto tradícia zo slovenských miest a dedín vytratila. Ľudové divadlo a mestský folklór, ktorý verklikári predstavovali, postupne nahradili iné formy ľudovej zábavy.

V Nitre sa konal 10. ročník podujatia Nitránska verklikáreň & Gašpariáda 2023, dokonca šlo o Medzinárodné stretnutie verklikárov a Medzinárodnú prehliadku tradičného bábkového divadla. Na svoje si prišli veľký aj malý.

Program ste isto zachytili nielen pred Starým divadlom Karola Spišáka, ale aj na rôznych ďalších miestach v meste. Počas piatku sa na pešiu zónu premenila ulička pred Starým divadlom, aby sa vytvoril priestor pre prezentáciu Gašpariády.

Priestor okolo javiska zaplnili deti, ktoré sa tešili z bábok, verklíkov a rozprávkových príbehov, s ktorými sa prezentovali umelci počas Medzinárodnej prehliadky tradičného bábkového divadla. Na pešej zóne pred Bodom K7 sa konala Medzinárodná prehliadka bez rozdielu veku. Piatkový program vyvrcholil koncertom verlikárov v Synagóge a v sobotu sa predstavili domáci umelci, taktiež ich kolegovia z Čiech, Maďarska, či Talianska.

Gaspariada verklikaren nitra 4.jpg
Foto: NitraDen.sk
Gaspariada verklikaren nitra 3.jpg
Foto: NitraDen.sk
Gaspariada verklikaren nitra 2.jpg
Foto: NitraDen.sk
Gaspariada verklikaren nitra 1.jpg
Foto: NitraDen.sk
Gaspariada verklikaren nitra 6.jpg
Foto: www.facebook.com
Gaspariada verklikaren nitra 5.jpg
Foto: www.facebook.com
Gaspariada verklikaren nitra 4 1.jpg
Foto: www.facebook.com
Gaspariada verklikaren nitra 3 1.jpg
Foto: www.facebook.com
Gaspariada verklikaren nitra 2 1.jpg
Foto: www.facebook.com
Gaspariada verklikaren nitra.jpg
Foto: www.facebook.com
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X